Rekordowy eksport w motoryzacji

PAP
opublikowano: 31-03-2017, 06:15
aktualizacja: 31-03-2017, 06:16

W zeszłym roku po raz pierwszy eksport polskiego przemysłu motoryzacyjnego przekroczył 23 mld euro. W tym roku będzie jeszcze lepiej, informuje "Gazeta Wyborcza" za firmą analityczną AutomotiveSuppliers.pl.

Zakład produkcyjny Opla w Gliwicach
Zobacz więcej

Zakład produkcyjny Opla w Gliwicach fot. Maciej Jarzebinski / Forum

To nowy rekord eksportu z polskich fabryk i wynik o niemal 2,8 mld euro lepszy niż 2015 roku.

Padł też nowy rekord w eksporcie części i akcesoriów samochodowych. W 2016 r. miał on wartość niemal 10,2 mld euro, pierwszy raz w historii przekraczając próg 10 mld euro w ciągu roku. Jesteśmy kluczowym dostawcą części do samochodów produkowanych w innych państwach UE, głównie w Niemczech. W zeszłym roku do Niemiec wysłano z Polski części samochodowe za ponad 4 mld euro.

Kolejny rok z rzędu rósł także eksport z Polski samochodów osobowych i lekkich dostawczych, głównie dzięki fabryce General Motors w Gliwicach. Właśnie za sprawą GM w 2016 r. eksport aut z Polski wzrósł o 15 proc. w skali roku, do 6,9 mld euro.

Najwięcej aut wysłano do Niemiec (za 1,6 mld euro). Na dziewiątym miejscu wśród największych rynków zbytu znalazły się USA, dokąd fabryka GM w Gliwicach wysyła sportowy kabriolet Buick Cascada.

Firma AutomotiveSuppliers.pl przewiduje, że w tym roku eksport przemysłu motoryzacyjnego wzrośnie do ponad 25 mld euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu