Rekordowy od dekady popyt na akcje w chińskim IPO

opublikowano: 08-01-2018, 12:40

Rynek giełdowy w Chinach przyciąga ogromne zainteresowanie inwestorów. Wielkim zainteresowaniem cieszą się też oferty pierwotne spółek, które chcą wykorzystać giełdową hossę do „zyskownego” wejścia na parkiet, donosi Bloomberg.

Najnowszym gorącym kąskiem stała się ofert IPO C-Mer Eye Care Holdings, jednej z chińskich klinik okulistycznych. Inwestorzy indywidualni złożyli zamówienia na akcje, w ilości o co najmniej 1557 razy przekraczającej ofertę spółki. To największy wskaźnik nadpopytu od 11 lat na giełdzie w Hongkongu w przypadku IPO o wartości co najmniej 50 mln USD.

C-Mer, które liczy na Pony Ma, prezesa Tencent Holdings, jednego z gigantów rynku technologicznego, jako kluczowego inwestora chce pozyskać do 73 mln USD z oferty, przeznaczając 10 proc. walorów dla inwestorów detalicznych. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, jeśli wskaźnik nadsubskrypcji przekroczy 100-krotność oferty, udział w niej inwestorów detalicznych musi być zwiększony do 50 proc.  

Debiut walorów C-Mer przewidziany jest na 15 stycznia.

W ostatnich miesiącach wysokimi nadsubskrypcjami mogły pochwalić się m.in. spółki Yixin Group, dostawca kredytów samochodowych online wspierany przez Tencent, (ponad 500 proc.) oraz Razer, producent akcesoriów komputerowych dla graczy (niemal 300 proc.). W obu jednak przypadkach po listopadowych ofertach akcje wspomnianych spółek kwotowane są poniżej ceny z ofert IPO.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane