Rekordowy odpływ zagranicznych środków z chińskich giełd

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 31-05-2022, 06:40
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Według wyliczeń agencji Bloomberg, w okresie pierwszych pięciu miesięcy 2022 r. odnotowano rekordowy odpływ środków zagranicznych z dwóch chińskich giełd. Stały za tym obawy związane z wojną na Ukrainie, wprowadzone blokady antycovidowe oraz nowe regulacje prawne, które wywołały niepokój i spadek zainteresowania chińskimi aktywami.

Giełda w Szanghaju, Chiny
Giełda w Szanghaju, Chiny
fot. Qilai Shen/Bloomberg

Według agencji w okresie styczeń-maj 2022 r. zagraniczni inwestorzy „wyciągnęli: z parkietów w Szanghaju i Shenzhen kapitał o wartości 15 mld juanów (ok. 2,2 mld USD). Był to pierwszy ujemny wynik netto dla tego okresu odkąd agencja zaczęła gromadzić porównywalne dane w 2017 r.

Gros z odpływów miał miejsce w marcu (po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i wprowadzeniu blokad w ramach strategii “zero Covid”)), a sytuacja nieznacznie poprawiła się w dwóch kolejnych miesiącach. W kwietniu napływ środków wyniósł 10,5 mld juanów w maju spowolnił do 5 mld juanów. Tymczasem w 2021 r. miesięcznie średnio napływały środki o wartości 36 mld juanów.

Z kolei w marcu 2020 r. kiedy przez świat przetaczała się pierwsza fala pandemii koronawirusa, zagraniczni inwestorzy sprzedali w panice rekordowe 68 mld juanów aktywów w postaci akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane