Rekordowy popyt Chin na złoto

WST
17-05-2012, 07:44

Popyt Chin na złoto osiągnął w pierwszym kwartale 2012 r. rekordową wartość, donosi Reuters.

Według danych World Gold Council, zapotrzebowanie na metal w Państwie Środka wzrosło o 10 proc. do 255,2 ton. Wśród przyczyn wymienia się obawy inwestorów o inflację i niekorzystny rozwój sytuacji na tamtejszym rynku nieruchomości.

Popyt na „fizyczne” sztabki i monety w Chinach zwiększył się o 13 proc. do kwartalnego rekordu na poziomie 98,6 ton, zaś na biżuterię o 8 proc. do 156,6 ton co stanowi około 30 proc. udział w światowym rynku.

Prognoza WGC zakłada, że w tym roku popyt na złoto wzrośnie w Chinach nawet o 30 proc.

W ujęciu globalnym, popyt na świecie spadł w tym okresie o 5 proc. do łącznie 1097,6 ton. WGC wskazuje, że przemysł jubilerski i technologiczny zakupił mniej surowca m.in. z powodu wzrostu jego cen. Średnio zwiększyła się ona o 22 proc. wobec analogicznego okresu 2011 r. Dzięki jednak popytowi ze strony funduszy inwestycyjnych i banków centralnych spadek globalnego popytu został nieco ograniczony.

Drugim krajem pod względem „zapotrzebowania” na złoto w pierwszym kwartale były Indie z wynikiem na poziomie 207,6 ton. To jednak o 29 proc. mniej niż rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rekordowy popyt Chin na złoto