Rekordowy poziom C02 w powietrzu

opublikowano: 30-10-2017, 14:09

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej poziom dwutlenku węgla wzrósł do najwyższego poziomu od co najmniej 800 tys. lat. Wśród głównych przyczyn wymienia się zanieczyszczenia spowodowane przez człowieka oraz mocne skutki tzw. zjawiska El Nino, donosi Bloomberg.

Stężenie gazów cieplarnianych rosło z rekordową prędkością w 2016 r., osiągając średnio 403,3 części na milion, z 400 części na milion rok wcześniej, wynika z raportu WMO, w którym ostrzeżono przed "poważnymi zakłóceniami ekologicznymi i ekonomicznymi".

Dymy, zanieczyszczenia, klimat, CO2
Zobacz więcej

Dymy, zanieczyszczenia, klimat, CO2 fot. Bloomberg

WMO stwierdziła, że ostatni raz kiedy Ziemia miała porównywalne stężenie CO2, temperatura na planecie była od 2 do 3 stopni Celsjusza wyższa, a poziom morza był o 10 do 20 metrów wyższy niż obecnie.

Bez szybkich redukcji CO2 i innych emisji gazów cieplarnianych będziemy pod koniec tego stulecia zmierzać do katastrofalnie niebezpiecznego wzrostu temperatury –ostrzega  sekretarz generalny WMO, Petteri Taalas.

Według WMO rekordowy wzrost o 3,3 części na milion CO2 wynikał częściowo z silnego El Nino w 2015 i 2016 r., które wywołało susze w regionach tropikalnych i ograniczyło zdolność wchłonięcia gazu. Dwutlenek węgla pochodzi również z spalania paliw kopalnych do celów energetycznych i wylesiania w rolnictwie i budownictwie.

Według danych geologicznych zebranych z rdzeni lodowych na Grenlandii i Antarktydzie, stężenia CO2 w ciągu ostatnich 800 tys. lat były niższe od 280 części na milion. Raport będzie dyskutowany podczas dorocznej konferencji ONZ w sprawie ocieplenia, która rozpocznie się w Bonn 6 listopada.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Rekordowy poziom C02 w powietrzu