Rekordowy rok na rynku nieruchomości

AR
opublikowano: 20-12-2018, 11:34

6,3 mld EUR - na tyle analitycy Jones Lang LaSalle (JJL) szacują łączną wartość inwestycji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w 2018 r. To rekord.

JJL - firma doradcza, która monitoruje aktywność inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce - przedstawia wstępne szacunki dotyczące branży za 2018 r.

Gdański Business Center II
Zobacz więcej

Gdański Business Center II Fot. Cybularny [CC0], Wikimedia Commons

- Szacujemy, że inwestycje w nieruchomości komercyjne w 2018 roku przekroczą rekordową wartość ponad 6,3 mld euro - najwyższą w historii rynku inwestycyjnego w Polsce - informuje Agata Sekuła, dyrektor działu rynków kapitałowych nieruchomości handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Zdaniem analityków JLL, w tym roku na ryku na uwagę zasługuje co najmniej kilka dużych transakcji. Największą transakcją w sektorze nieruchomości handlowych była sprzedaż portfela ARES/AXA/Apollo Rida - grupa Chariot Top Group zapłaciła za tych 28 nieruchomości handlowych ok. 1 mld EUR. W sektorze nieruchomości biurowych rekordowa w tym roku była natomiast sprzedaż biurowca Gdański Business Center II w Warszawie za 200 mln EUR (od HB Reavis nieruchomość kupiła spółka EPF). Z kolei na rynku magazynów najwięcej kosztowało przejęcie przez Mapletree Investments nieruchomości funduszu inwestycyjnego Prologis wartych 260 mln EUR. 

- Sektor biurowy dogonił dotychczasowego lidera, czyli sektor handlowy. W każdym z nich spodziewamy się finalizacji transakcji za łączną kwotę ponad 2,4 mld euro. To o 200 mln euro więcej niż w rekordowym dla biur 2006 roku i dokładnie tyle samo, za ile 12 lat temu kupiono nieruchomości na rynku handlowym. Mocne rezultaty prognozujemy też w segmencie nieruchomości magazynowych, z transakcjami kupna/sprzedaży na poziomie ponad 1,3 mld euro. To potwierdza, że międzynarodowy kapitał jest zainteresowany różnorodną klasą aktywów zlokalizowanych w Polsce, co umacnia pozycję polskiego rynku inwestycyjnego - dodaje Agata Sekuła. 

Z kolei spodziewana wartość tegorocznych transakcji inwestycyjnych w segmencie hotelowym to ok. 70 mln euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu