Rekordowy spadek kredytów konsumenckich w Wlk. Brytanii

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 29-03-2021, 12:34

W lutym odnotowano rekordowy spadek wartości udzielonych kredytów konsumenckich w Wielkiej Brytanii. To wynik ogromnych oszczędności jakie zgromadziły tamtejsze gospodarstw domowych w czasie pandemii, donosi Reuters.

Bank Anglii (BOE)
Bank Anglii (BOE)
fot. REUTERS/Hannah McKay /Forum

Według danych Banku Anglii spadek sięgnął 9,9 proc w porównaniu z lutym 2020 r. i był największym od 1998 r., kiedy to zaczęto archiwizować tego typu odczyty.

Ekonomiści i bank centralny liczą, że jednym z filarów ożywienia gospodarczego będą właśnie konsumenci, który wraz ze znoszeniem ograniczeń pandemicznych zdecydują się na zwiększenie wydatków.

Prognozowany wzrost PKB ma sięgnąć około 5 proc. po zeszłorocznym załamaniu aż o 10 proc., które było najmocniejsze od ponad trzech wieków.

Bank Anglii poinformował również, że liczba zatwierdzonych kredytów hipotecznych zmniejszyła się mocniej od wszelkich prognoz. W lutym spadła do 87,67 tys. wobec 97,35 tys. w styczniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane