Czytasz dzięki

Rekordowy wzrost depozytów gospodarstw w Wielkiej Brytanii

opublikowano: 29-06-2020, 11:41

W wyniku pandemii oraz wprowadzonego lockdownu i dystansu społecznego, skutkujących m.in. zamknięciem placówek handlowych, usługowych i rozrywkowych, gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii zgromadziły w maju rekordowe oszczędności i spłacały długi

Nagromadzenie pieniędzy na rachunkach bankowych odzwierciedla zarówno ograniczone możliwości wydawania pieniędzy, jak i fakt, że rząd płaci miliony funtów na wsparcie urlopowanych pracowników.

Funty brytyjskie
Zobacz więcej

Funty brytyjskie Bloomberg

Według szacunków Banku Anglii (BoE) w ubiegłym miesiącu gospodarstwa domowe dodały rekordowe środki rzędu 25,6 mld GBP do swoich kont, zwiększając sumę z ostatnich trzech miesięcy do 56,6 mld GBP.

W maju trzeci miesiąc z rzędu konsumenci zmniejszyli liczbę kart kredytowych i innych niezabezpieczonych pożyczek, zwracając w sumie 4,6 mld GBP zadłużenia.

Odrębne dane pokazały, że popyt na kredyty hipoteczne osłabł jeszcze bardziej, pomimo ponownego otwarcia rynku mieszkaniowego. Liczba zatwierdzonych umów spadła do zaledwie 9300, co stanowi jedną trzecią ich minimum z kryzysu finansowego w 2008 r.

Specjaliści zadają sobie pytanie, czy Brytyjczycy zaczną szaleńczo wydawać pieniądze wraz z luzowaniem obostrzeń i ponownym otwieraniem się firm, czy może gromadzą gotówkę z obawy przed utratą pracy w oczekiwaniu na najgłębszą recesję od co najmniej stulecia. Ich reakcja określi, jak szybko gospodarka odbije i może wpłynąć na poziom wsparcia, jaki rząd i Bank Anglii nadal zapewniają.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane