Rekordowy wzrost wartości rynku obligacji

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 30-11-2022, 07:50
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W listopadzie na globalnym rynku obligacji odnotowano spektakularne odbicie. Jego wartość wzrosła o rekordowe 2,8 bln USD, informuje Bloomberg.

fot. ARC

Według szacunków agencji, rządowe i korporacyjne papiery dłużne o ratingu inwestycyjnym zwiększyły swoją wartość rynkową do 59,2 bln USD z 56,4 bln USD na koniec października, co stanowi największy miesięczny wzrost od 1990 r. odkąd Bloomberg zaczął publikować swój indeks.

Tak zdecydowana zmiana na plus po tymm jak we wrześniu obligacje weszły w rynek niedźwiedzia, była wynikiem mocniejszego niż oczekiwano spadku inflacji w USA i odżycia nadziei na złagodzenie agresywnego nastawienia Fed i spowolnienie tempa podwyżek stóp procentowych.

Zdaniem strategów banku Goldman Sachs, w pierwszym kwartale 2023 r. należy oczekiwać wyraźniejszego wzrostu spreadu pomiędzy amerykańskimi a europejskimi obligacjami korporacyjnymi.

Kluczowa dla perspektyw rynku obligacji może okazać się grudniowa decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych, po tym jak niektórzy przedstawiciele amerykańskich władz monetarnych zadeklarowali, choć nie jednoznacznie, że są otwarci na bardziej elastyczne podejście Fed. Zwiększyłoby to szansę na uniknięcie recesji w amerykańskiej gospodarce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane