Czytasz dzięki

Rekordowy wzrost zaległości w spłacie kredytów mieszkaniowych w USA

opublikowano: 21-05-2020, 08:24

Zaległości w spłacie kredytów mieszkaniowych w Stanach Zjednoczonych wzrosły w kwietniu o 1,6 mln, co stanowi największy jednomiesięczny wzrost w historii.

Gwałtowny wzrost liczby zlikwidowanych miejsc pracy spowodował 90 proc. skok nieuregulowanych płatności, podczas gry programy rządowe oferowały możliwość opóźnienia bez ponoszenia kar.

Według danych opracowanych przez firmę Black Knight, udział kredytów hipotecznych z co najmniej 30 dniami zaległości wzrósł prawie dwukrotnie do 6,45 proc., co jest najwyższą stopą od stycznia 2015 r. Około 3,4 miliona pożyczek było opóźnionych o ponad 30 dni, a dodatkowe 211 tys. nieruchomości znalazło się w fazie „wykluczenia” lub na dobrej drodze do przejęcia przez pożyczkodawców.

Federalny program pomocy pozwala początkowo pożyczkobiorcom dotkniętym przez pandemię koronawirusa na sześciomiesięczne odroczenie płatności bez kary. Według Black Knight  od 12 maja około 4,7 mln kredytobiorców zdecydowało się na takie rozwiązanie.

Tempo wzrostu zaległości jest bezprecedensowe, ale nadal nie jest pewne, czy ilość problematycznych pożyczek powróci do poziomów, które osiągnęły po kryzysie finansowym w ostatniej dekadzie. Według Black Knight, w styczniu 2010 r. około 7,9 mln kredytów hipotecznych miało status „nieregulowanych”.

Tymczasem w kwietniu na amerykańskim rynku pracy zlikwidowano rekordową liczbę 20,5 mln miejsc pracy, a stopa bezrobocia potroiła się do 14,5 proc.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane