Rekordowy zysk netto PKN Orlen za 2004 rok - 2,44 mld zł

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-03-2005, 16:59

PKN Orlen uzyskał w 2004 roku najlepsze w historii spółki wyniki finansowe. W porównaniu z rokiem 2003 zysk netto wzrósł o 147 proc., osiągając poziom 2,44 mld zł - podał płocki koncern w środowym komunikacie.

PKN Orlen uzyskał w 2004 roku najlepsze w historii spółki wyniki finansowe. W porównaniu z rokiem 2003 zysk netto wzrósł o 147 proc., osiągając poziom 2,44 mld zł - podał płocki koncern w środowym komunikacie.

    W opinii prezesa PKN Orlen Igora Chalupca "rekordowy pod względem osiągniętych wyników finansowych rok 2004 stwarza dla koncernu dobrą pozycję wyjściową dla realizacji celów postawionych w przyjętej 2 lutego tego roku strategii budowy własnej wartości".

    "Bardzo dobre wyniki finansowe PKN Orlen za ubiegły rok to zarówno efekt dobrej koniunktury na rynku, jak i działań operacyjnych koncernu" - uważa członek zarządu płockiej spółki ds. finansowych, Paweł Szymański.

    Według opublikowanych przez PKN Orlen danych, program redukcji kosztów przyniósł spółce w 2004 roku ogółem 637 mln zł oszczędności.  Przychody płockiego koncernu w ciągu czterech kwartałów minionego roku wzrosły o 25 proc. w porównaniu z 2003 r. do poziomu 30,5 mld zł. "W głównej mierze jest to efekt zwiększenia wolumenu sprzedaży paliw oraz wzrostu cen paliw i produktów petrochemicznych" - poinformował PKN Orlen.

    Najważniejszymi według PKN Orlen czynnikami kształtującym warunki gospodarcze dla branży naftowej w 2004 r. był m.in. wzrost o 33 proc. średniorocznie cen ropy do poziomu 38,3 USD za baryłkę oraz wzrost marży rafineryjnej o 84 proc. do poziomu 5,6 USD za baryłkę.

    Szacunkowy udział sprzedanych przez PKN Orlen paliw płynnych w konsumpcji krajowej w 2004 r. wyniósł dla benzyn 61,8 proc., dla oleju napędowego - 48 proc., a dla oleju opałowego Ekoterm - 60,1 proc.

    "W segmencie sprzedaży detalicznej zysk za cztery kwartały ubiegłego roku wyniósł 49 mln zł i w porównaniu z 2003 rokiem był wyższy o 28,9 proc., choć nie byłoby to możliwe bez redukcji kosztów w wysokości 141 mln zł (redukcja w segmencie sprzedaży detalicznej - PAP)" - podał płocki koncern.

    W ocenie PKN Orlen, założenia ekonomiczne na 2005 rok wskazują na stabilizację warunków rynkowych na niższym niż w roku 2004 poziomie - prognozy zakładają m.in. spadek marży rafineryjnej, cen ropy oraz dalsze umacnianie się złotówki względem amerykańskiego dolara i euro, a także nieznaczne spowolnienie wzrostu rynkudetalicznego i popytu na paliwa płynne w kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane