Rekordowy zysk operatora

PJ
opublikowano: 30-10-2007, 00:00

OLPP realizuje plany i będzie miał dobry wynik. Nadal jednak czeka na wydzielenie z PERN i wcielenie rurociągów produktowych.

OLPP realizuje plany i będzie miał dobry wynik. Nadal jednak czeka na wydzielenie z PERN i wcielenie rurociągów produktowych.

Operator Logistyczny Paliw Płynnych (OLPP — d. Naftobazy) ma zająć w sektorze logistyki szczególne miejsce. Z jego pomocą państwo ma regulować rynek paliw i dbać o bezpieczeństwo energetyczne.

Ten rok spółka zaliczy do udanych. Prognozowany zysk netto ma wynieść ponad 70 mln zł, wobec 54 mln zł w roku ubiegłym. Byłby większy (prognozowana EBITDA to 150 mln zł), gdyby nie inwestycje.

A tu dzieje się dużo.

— Spółka wywiąże się do końca roku ze wszystkich obietnic. Przede wszystkim zakończy budowę 240 tys. m sześc. nowych pojemności magazynowych. Pod koniec roku rozpoczną się prace związane z budową rurociągu z Gdańska do Płocka — mówi Arkadiusz Siwko, prezes OLPP.

Kolejna sprawa to budowa magazynów paliw w kawernach na Pomorzu. Mają one powstać w wyrobiskach solnych. Ich budową w latach 2008-11 zajmie się spółka Kawerny Polskie utworzona przez OLPP i Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń (PERN).

Nie wiadomo natomiast, kiedy do OLPP trafią wydzielone z PERN rurociągi produktowe. Podstawą miał być przygotowany przez PERN plan podziału spółki. Miało to nastąpić wiosną, jednak ze względu na liczne zmiany we władzach PERN nie udało się tego zrobić do dziś.

— Plan przedstawimy do 14 grudnia — zapewnia Marcin Jastrzębski, wiceprezes PERN.

Szansa ich prawnego wcielenia do OLPP do końca roku nadal więc istnieje, ale raczej teoretycznie. Jest jednak pewien szkopuł. Nadal przeciwne realizacji tej koncepcji są związki PERN.

— Brak wydzielenia do tej pory z PERN rurociągów paliwowych potwierdza tylko brak uzasadnienia ekonomicznego dla tego kroku. Przedstawialiśmy to na forum publicznym — mówi Piotr Wujec, reprezentujący Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny PERN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy