Rekordu nie będzie

SYS
opublikowano: 28-09-2009, 00:00

Ubiegły rok był najlepszym w historii polskiego leasingu. Na powtórzenie tego wyniku raczej się jednak nie zanosi.

Ubiegły rok był najlepszym w historii polskiego leasingu. Na powtórzenie tego wyniku raczej się jednak nie zanosi.

Łączna wartość rynku polskiego leasingu wyniosła w 2008 r. 33,1 mld zł. To o ponad 2 mld więcej niż w 2007 r. Już od wielu lat klienci w Polsce są najbardziej zainteresowani leasingiem pojazdów. W ubiegłym roku z tej formy skorzystało aż 65 proc. wszystkich leasingobiorców środków trwałych. Obecnie w leasingu finansowanych jest już około 70 proc. firmowych aut. Skąd tak duża popularność tej formy? Przyczyną są m.in. korzyści podatkowe, bilansowe, a także wynikające z niższych kosztów ubezpieczenia.

Coraz większym zainteresowaniem cieszył się także leasing maszyn i urządzeń (w ciągu roku wzrost z 30 do 33 proc. rynku). Systematycznie rósł także sektor IT. Pod koniec 2008 r. spadła jednak dynamika usług leasingowych, co się ściśle wiąże z kryzysem gospodarczym. Mniejsza aktywność firm na rynku i mniej inwestycji — to się z pewnością negatywnie odbije na tegorocznych wynikach branży leasingowej.

Ale jest również dobra wiadomość. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego tak zmieniło przepisy, że wydatki z tytułu leasingu można obecnie zrefundować jednorazowo. Wcześniej było to możliwe jedynie w ratach i w czasie ograniczonym okresem budżetowym. Pozytywnym impulsem dla rynku leasingu powinny być więc projekty inwestycyjne współfinansowane z funduszy unijnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SYS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy