Rekordy indeksów po zapowiedzi "bilionów" wsparcia przez Bidena

opublikowano: 08-01-2021, 22:34

Dow Jones rósł na zamknięciu o 0,2 proc., S&P500 zyskał 0,6 proc., Nasdaq kończył sesję zwyżką o 1 proc. Przez tydzień wartość Nasdaq wzrosła o 2,4 proc., Dow Jones zyskał w tym czasie 1,6 proc., a S&P 500 zwyżkował o 1,8 proc.

Dla inwestorów z amerykańskich rynków akcji najważniejsze jest obecnie wsparcie państwa dla gospodarki. Potwierdził to przebieg piątkowej sesji. Opublikowane na godzinę przed jej rozpoczęciem zaskakująco złe dane z rynku pracy ożywiły oczekiwanie na kolejne działania stymulacyjne. Nastroje popsuł jednak senator Joe Manchin. Demokrata z Zachodniej Wirginii ogłosił, że jest przeciwny kolejnej rundzie wsparcia gospodarstw domowych gotówką. Obudziło to wątpliwości co do niedawno zdobytej kontroli Demokratów nad Senatem. Zastrzyk optymizmu zaserwował rynkowi krótko po półmetku notowań prezydent-elekt Joe Biden. Odnosząc się do piątkowych danych z rynku pracy zapowiedział, że w najbliższy czwartek, jeszcze przed zaprzysiężeniem 20 stycznia, ogłosi plany dotyczące pakietu stymulacyjnego. Zasygnalizował, że będą to „biliony dolarów”. Taka zapowiedź spowodowała ruch w górę indeksów do końca sesji i zakończenie jej nowymi rekordami.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Zdrożało ok. 52 proc. spółek z S&P500.; Popyt przeważał w 7 z 11 głównych segmentach S&P500.; Największy był na akcje spółek użyteczności publicznej (0,9 proc.), nieruchomości (1,1 proc.) i dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (1,8 proc.), gdzie liderem była motoryzacja (6,3 proc.). Tesla (7,8 proc.) zdrożała 11 sesję z rzędu i w piątek jej kapitalizacja przekroczyła po raz pierwszy 800 mld USD.

Zdrożało 16 z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones. Najmocniej rosły kursy Coca-Coli (2,2 proc.), Amgen (1,9 proc.) i salesforce.com (1,8 proc.). Najmocniej taniały akcje Verizon (-1,25 proc.), Boeinga (-1,3 proc.) i 3M Company (-1,8 proc.).

Na Nasdaq liczba spółek drożejących była zbliżona do taniejących. Rosły kursy większości technologicznych blue chipów o największej kapitalizacji. Najmocniej drożały akcje Tesli. W grupie FAANG taniały jedynie akcje Facebooka (-0,4 proc.), a najmocniej rosły kursy Alphabet, właściciela Google (1,3 proc.) i Apple (0,9 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane