Rekordy ropy i złota dodały gazu Ameryce

Marek Druś
opublikowano: 07-11-2007, 00:00

Amerykańskie giełdy kończyły sesje wzrostami. Rekordowe notowania ropy (97,01 USD w trakcie dnia w Nowym Jorku) zwiększyły popyt na akcje spółek naftowych. Najmocniej drożejącym blue chipem był Exxon Mobil. Inwestorzy zapomnieli, że koncern wydobywa dwa razy mniej ropy niż przerabia w rafineriach. Pozostałą cześć musi kupować na rynku płacąc coraz więcej za baryłkę. Odbiło się to już na jego kwartalnym zysku, który spadł o 10 proc.

Równie dużym popytem cieszyły się akcje producentów złota. Osiągnęło ono najwyższy kurs od 28 lat, a spadająca wartość dolara wskazuje, że będzie jeszcze droższe. Dobre nastroje na rynku nie pomogły Citigroup. Akcje największego amerykańskiego banku taniały szóstą sesję z kolei. Inwestorów wystraszyła wiadomość, że uporządkowaniem portfela papierów zabezpieczonych ryzykownymi hipotekami ma zająć się Richard Stuckey, który w 1998 r. sprzątał po bałaganie, którego narobił Long-Term Capital Management.

Na rynku spółek technologicznych rosły notowania Google. Analitycy Sanford C. Bernstein podwyższyli cenę docelową jego akcji do 850 USD. Rynkowa jest o około 100 USD niższa.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / Rekordy ropy i złota dodały gazu Ameryce