Czytasz dzięki

Rekordy S&P500 i Nasdaq

opublikowano: 25-07-2017, 22:07

Seria dobrych wyników kwartalnych istotnych dla rynku spółek i dane makro zachęciły we wtorek inwestorów handlujących na amerykańskich giełdach do zwiększenia zaangażowania w akcje.

W efekcie indeksy Dow Jones IA i S&P500 zyskiwały przez cały dzień, zaś technologiczny Nasdaq po słabej pierwszej fazie, stopniowo odrabiał straty i ostatecznie zakończył dzień też w zielonych odcieniach.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Gracze pozytywnie odnieśli się przede wszystkim do informacji o zaskakujących wzrostach wskaźników zaufania konsumentów oraz oddziału Fed z Richmond. Pierwszy odczyt daje nadzieję na zwiększenie wydatków konsumenckich i gospodarstw domowych, drugi wskazuje na rosnącą aktywność produkcyjną w tym regionie Stanów Zjednoczonych.

Nieco rozczarowały za to dane z rynku nieruchomości. Indeks cen nieruchomości FHFA wzrósł w maju o „jedynie” 0,4 proc. przy prognozie rzędu +0,6 proc. Również w przypadku wskaźnika S&P/Case-Shiller dla 20 największych aglomeracji można było mówić o negatywnym oddźwięku. W skali roku wzrósł on o 5,7 proc. podczas gdy ekonomiści spodziewali się 5,8 proc.

W przypadku spółek pozytywnie zaskoczyły m.in. rezultaty kwartalne giganta segmentu restauracji fast food, koncernu McDonald’s. Do pełni szczęścia zabrakło tylko wzrostu globalnych przychodów, choc i tak były wyższe niż się spodziewano. 

Powody do zadowolenia mieli też akcjonariusze Caterpillar czy DuPont. 

Z kolei rozczarowanie związane z ostrzeżeniem Alphabet, spółki matki Google odnośnie utrzymania wysokiego poziomu kosztów kładło się cieniem na rynku technologicznym.

Ostatecznie, na finiszu wtorkowej sesji indeks blue chipów rósł o 0,46 proc., wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zyskiwał 0,29 proc. zaś Nasdaq 0,02 proc. Te dwa ostatnie zakończyły sesję na rekordowych poziomach.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane