Rekordy są zasługą tylko trzech firm

Kamil Zatoński
21-11-2005, 00:00

MIDWIG już ponad 20 razy ustanawiał w tym roku rekord wszech czasów. Tylko w listopadzie maksimum zostało poprawione pięciokrotnie. Okazuje się jednak, że nie jest to dowód na jakąś szczególną poprawę notowań i fundamentów giełdowych średniaków. Zwyżka nie byłaby tak efektowna (17 proc. od początku roku, blisko 8 proc. w ostatnich dwóch miesiącach), gdyby nie drożejące akcje zaledwie trzech spółek: Biotonu, Getinu i Ciechu.

Jeśli wziąć pod uwagę, że kurs spółki biotechnologicznej wzrósł od połowy września o 55 proc., a Getinu i Ciechu o ponad 20 proc., to dostaniemy odpowiedź, co kryje się za kolejnymi rekordami. Ta trójka, ze względu na dużą wagę w portfelu indeksu, decyduje o jego obliczu. Gdyby jej wpływ procentowy zredukować do przeciętnego poziomu dla pozostałych spółek, zwyżka indeksu byłaby skromniejsza o ponad 2,5 pkt proc., a wyjęcie czterech banków osłabiłoby MIDWIG o dodatkowe 1,5 pkt proc.

Reszta na tym tle wygląda dosyć blado. Aż 15 z 39 spółek negatywnie wpłynęło na indeks w analizowanym okresie. W tej grupie nie brakuje znaczących graczy. Na samym dnie wylądowało Opoczno, wynikami i niemocą w obronie przed słabszą koniunkturą w branży skutecznie zniechęcające kolejne grupy inwestorów. Obniżka prognoz przez Dudę odstraszyła graczy od jej walorów. Opóźnienia i niepewność co do realizacji kontraktów zdołowały notowania Emaksu. Przykłady rozczarowań można mnożyć, nic więc dziwnego, że większym wzięciem cieszą się papiery blue chipów, które w przeważającej mierze zdecydowanie poprawiły wyniki. I choć indeks średniaków nadrobił nieco dystans do wskaźnika WIG20, to na razie brakuje podstaw do tego, by przewidywać, że w najbliższym czasie wyjdzie z jego cienia. Tym bardziej że w grudniu Bioton dołączy do najważniejszego indeksu, a do MIDWIG spadnie oprócz solidnego Cersanitu także bardzo słaby Computerland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekordy są zasługą tylko trzech firm