Relatywna słabość złotego

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 04-11-2016, 17:47

W centrum uwagi inwestorów były dane z amerykańskiego rynku pracy.

Spadek stopy bezrobocia z 5 do 4,9 proc. był zgodny z oczekiwaniami, ale odczyt nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym rozczarował inwestorów gdyż był poniżej konsensusu.Początkowe umocnienie dolara amerykańskiego do euro zostało szybko zniwelowane. Złotówka jest dziś jednak relatywnie słaba i traci na wartości do wszystkich głównych walut, z czego ponownie najmocniej względem funta szterlinga.

USD/PLN

Po wczorajszym cofnięciu notowań USD/PLN do okolic minimów z początku tego miesiąca, dzisiaj przewagę na parze USD/PLN utrzymuje strona popytowa. Póki co to odbicie z ostatnich godzin mieści się w zakresie wąskiej konsolidacji kształtującej się od początku miesiąca, która wygląda jedynie na lokalną korektę fali spadkowej z 1 listopada, chociaż analiza techniczna sugeruje, że może to być korekta całego cofnięcia z genezą 27 października. Cofnięcie to wygląda na wypełniony impuls, a zatem minimalny modelowy zasięg korekty wzrostowej to 38,2% zniesienie, czyli poziom 3,9240. Sytuacja zacznie się komplikować jeśli kurs tej pary zejdzie poniżej strefy 3,83- 3,8475 (średnioterminowa linia trendu wzrostowego z genezą w maju ubiegłego roku i dolne ograniczenie kanału wzrostowego z ostatnich tygodni).

 W szerszym terminie sytuacja na tej parze nie uległa w tym tygodniu żadnej zmianie.Odbicie oglądane w październiku, zatrzymało się pod koniec miesiąca wewnątrz strefy oporów, wyznaczanej przez górne ograniczenie kanału wzrostowego oraz 61,8% zniesienie spadków wygenerowanych 24 czerwca br. (3,9740-3,9940). Test tych ważnych oporów skutkował wygenerowaniem ostatniego cofnięcia. Nie neguje to jednak jeszcze scenariusza wzrostowego w średnim terminie. Potwierdzeniem scenariusza wzrostowego będzie oczywiście pokonanie nakreślonej strefy oporów, czyli sforsowanie poziomu 3,9940. Przesądzi to moim zdaniem o tym, że ostatnie wzrosty nie są jedynie falą C w korekcie ABC z 16 sierpnia, ale nową średnioterminową falą wzrostową. A to z kolei będzie oznaczało kontynuację umocnienia dolara amerykańskiego do złotego przynajmniej w okolice tegorocznych ekstremów (4,15).

GBP/PLN

W wyniku wczorajszego umocnienia funta szterlinga kurs GBP/PLN pokonał średnioterminową linię trendu spadkowego z genezą w czerwcu br., którą obronił pod koniec października. Wczoraj notowania zdołały również naruszyć zeszłomiesięczne maksima oraz poziom 38,2% zniesienia wrześniowych spadków – 4,8590. Poziom ten wraz z dnem poprzedniej fali spadkowej wykształconej w połowie sierpnia tego roku (4,89) wyznacza ważną strefę oporów. Dzisiaj ruch w górę jest na tej parze kontynuowany i wspomniana strefa oporów jest obecnie testowana przez stronę popytową. Pokonanie tych poziomów otworzyłoby tej parze drogę do większego odreagowania trwających w ostatnich miesiącach spadków – nawet do okolic poziomu 5,20.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy