Relatywne wyceny blue chipów z GPW niższe niż w 199 przypadkach na 200. A mogą być jeszcze niższe (ANALIZA TECHNICZNA)

Dyskonto w wycenach spółek z indeksu WIG20 na tle wycen spółek z niemieckiego wskaźnika DAX jest wyższe niż w 99,4 proc. przypadków w historii. Niekorzystna różnica może w najbliższych tygodniach pogłębić się jeszcze bardziej, wynika z analizy technicznej.

Wyświetl galerię [1/3]

Wskaźnik cena/wartość księgowa dla indeksu WIG20 w ostatnich 14,5 roku. Na wykresie zaznaczono nieliczne momenty, kiedy wyceny spółek były niższe niż obecnie pb.pl, Bloomberg

Informacje o planach kolejnych zmian w systemie OFE doprowadziły w kończącym się tygodniu do mini-tąpnięcia na warszawskiej giełdzie. Choć sam indeks WIG20 utrzymał się na bezpieczną odległość od styczniowego minimum, to jednak wyceny należących do niego spółek wróciły do dołków z grudnia i stycznia. Jeszcze w piątek mimo postępującego odbicia wskaźnik cena/wartość księgowa dla polskich blue chipów sięgał zaledwie 1,03. To oznacza, że w 14,5-letniej historii zbieranych przez Bloomberga danych jeszcze niższy niż obecnie był przez zaledwie przez 53 sesje, czyli w 1,4 proc. przypadków.


Wskaźnik cena/wartość księgowa dla indeksu WIG20 w ostatnich 14,5 roku. Na wykresie zaznaczono nieliczne momenty, kiedy wyceny spółek były niższe niż obecnie. Źródło: pb.pl, Bloomberg.

Wyceny blue chipów z Warszawy wyglądają na jeszcze niższe, gdy zamiast z historycznym tłem porównywać je z wycenami dużych spółek z będących centralną gospodarką regionu Niemiec. Wskaźnik cena/wartość księgowa dla WIG20 jest o ponad 35 proc. niższy od analogicznego wskaźnika dla liczącego 30 blue chipów znad Łaby indeksu DAX. W ostatnich 14,5 roku dyskonto w wycenach jeszcze wyższe niż obecnie było w zaledwie jednym na każdych blisko 200 przypadków (czyli przez 0,6 proc. tego okresu). Blue chipy znad Wisły były na tle niemieckich jeszcze tańsze niż obecnie przez zaledwie 21 sesji, głównie przypadających na okres po wyborach z jesieni 2015 r. (rekordowe dyskonto, sięgające 39 proc., zanotowano w połowie grudnia ubiegłego roku, w apogeum kryzysu wokół trybunału konstytucyjnego).


Wykres relacji wskaźnika cena/wartość księgowa dla indeksu WIG20 oraz indeksu DAX za ostatnie 14,5 roku. Osiągnięcie w 2007 r. przez relację szczytu na poziomie 1,45 oznacza, że wyceny spółek z indeksu WIG20 były o 45 proc. wyższe od wycen spółek z indeksu DAX. Obecna wartość sięgająca 0,65 oznacza, że to wyceny spółek z indeksu WIG20 są o 35 proc. niższe. Źródło: pb.pl, Bloomberg.

Relatywna wycena WIG20 swój dołek ma najprawdopodobniej jeszcze przed sobą, jednak jest spora szansa, że twarde dno jest bliskie, zapowiada analiza techniczna. Od kiedy dziewięć lat temu relacja wycen w Warszawie i we Frankfurcie zakończyła trend wzrostowy i weszła w tendencję spadkową, porusza się ona w ramach kanału, a potencjał zniżek do dna kanału (leżącego na wysokości 0,58) to obecnie około 11 proc. Przy założeniu, że dno tego ruchu wypadnie w najbliższych tygodniach, a wartość księgowa spółek z indeksów WIG20 i DAX w tym czasie się nie zmieni, to polski indeks miałby w najbliższym czasie o 11 punktów procentowych mniejszy potencjał umocnienia (lub o tyle samo większy potencjał osłabienia) od niemieckiego wskaźnika. To jednak słabość, którą inwestorom długoterminowym najprawdopodobniej opłacałoby się wykorzystywać do stopniowych zakupów akcji znad Wisły. Wszystko dlatego, że tendencja spadkowa na wykresie relacji trwa już dziewięć lat, a w tym czasie relacja ta spadła o ponad połowę.


Wykres relacji wskaźnika cena/wartość księgowa dla indeksu WIG20 oraz indeksu DAX, wraz z zaznaczeniem kanałów trendowych. Źródło: pb.pl, Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Relatywne wyceny blue chipów z GPW niższe niż w 199 przypadkach na 200. A mogą być jeszcze niższe (ANALIZA TECHNICZNA)