Relatywne wykupienie CAD

Tomasz Gessner, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 08-09-2017, 15:35

Dolar kanadyjski jest w ostatnim czasie jedną z ciekawszych walut. Już w ubiegłym tygodniu pojawiła się spora, pozytywna niespodzianka ze strony publikacji danych o dynamice PKB, co wyraźnie zwiększyło apetyt do kupowania dolara kanadyjskiego.

Pewną konsekwencją tych danych była z kolei środowa podwyżka stóp procentowych. Co prawda po publikacji danych o PKB pojawiały się nieśmiałe spekulacje na temat możliwości takiego posunięcia, to jednak i tak pozostawały one w sferze scenariusza o raczej niskim prawdopodobieństwie. W tej sytuacji zaskoczenie na rynku było niemałe, a efektem tego oczywiście skokowe umocnienie CAD na całej linii. Dzisiaj na rynek trafiły kolejne publikacje makro z Kanady, tym razem z rynku pracy. Pozytywnie zaskoczył zarówno spadek stopy bezrobocia do 6,2% (oczekiwano 6,3%), ale przede wszystkim większa od oczekiwań zmiana zatrudnienia, gdzie przybyło 22,2 tys. miejsc pracy wobec prognoz na poziomie 15 tys. Choć dolar kanadyjski nie ruszył lawinowo do dalszego umocnienia, to tydzień kończy się i tak sporym wzrostem i pozytywnymi wnioskami.

CAD Index – wykres tygodniowy

Na tygodniowym wykresie indeksu dolara kanadyjskiego pojawia się świeca z wysokim, białym korpusem. Jeśli tydzień zakończy się dla tej waluty przynajmniej na obecnych poziomach, wnioski będą oczywiście pro-wzrostowe. Kupującym udało się bowiem nie tylko przekroczyć maksima z początku tego roku, ale i wejść wyraźniej w kolejną, podażową strefę.

USD/CAD – wykres dzienny

Skalę umocnienia dolara kanadyjskiego w ostatnim czasie widać najlepiej w zestawieniu z solidnie osłabiającą się amerykańską walutą. Na wykresie dziennym bilans ostatnich dni wypada dość jednoznacznie. Układ sił od strony technicznej jest więc bardzo czytelny, co oczywiście nie znaczy, że dynamika tego ruchu zostanie utrzymana. Z punktu widzenia układu sił ewentualne, wzrostowe odreagowanie lepiej jest wykorzystać do znalezienia okazji do dołączenia do krótkiej strony rynku, aniżeli szukania takowych okazji po stronie długiej i próba łapania spadającego noża.

USD/CAD – liderem relatywnego wyprzedania

Jeśli zestawimy większość handlowanych par w macierzy wraz z kombinacją tygodniowego i dziennego wskaźnika RSI, USD/CAD okażę się najbardziej wychylonym względem centrum macierzy instrumentem w pierwszej ćwiartce. W obu interwałach czasowych RSI dla tego instrumentu wskaźnik znajduje się koło sygnalnego poziomu 30, co może wskazywać na nieco już ograniczony potencjał do kontynuacji spadku o takiej charakterystyce (dynamika), jak obecnie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Gessner, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu