Religa: składka na ubezpieczenie OC raczej nie wzrośnie

(Marek Druś)
21-11-2006, 14:06

Resort zdrowia chce, by 12 proc. składki OC było przekazywane do Funduszu na leczenie ofiar wypadków.

Według ministra zdrowia Zbigniewa Religi, składka na ubezpieczenie OC, opłacana przez kierowców, nie wzrośnie w związku z przygotowanym w jego resorcie projektem. Zgodnie z nim to kierowcy będą płacić za leczenie ofiar wypadków, jakie spowodowali. Wcześniej firmy ubezpieczeniowe alarmowały, że składka OC będzie wyższa nawet o 30 proc.

We wtorek projekt Ministerstwa Zdrowia miał trafić pod obrady rządu, jednak Rada Ministrów się nim nie zajęła.

W projekcie "były pewne szczegóły, które wzbudziły wątpliwości. Chodzi w szczególności o sytuację dzieci, które spowodowałyby wypadek. Ponieważ tego nie dało się załatwić w trakcie posiedzenia, bo sprawa prawnie jest zbyt skomplikowana, odłożyliśmy tę kwestię na następne posiedzenie" - powiedział premier Jarosław Kaczyński. Dodał, że "w żadnym razie nie oznacza to zmiany decyzji".

Zgodnie z planowanymi zapisami, od 1 stycznia 2007 r. leczenie ofiar wypadków byłoby finansowane z OC. Resort początkowo zakładał, że 20 proc. składki na OC będzie przekazywana do Narodowego Funduszu Zdrowia na ten cel. We wtorek minister Religa wyjaśnił, że wycofał się z tego zapisu i chce, by tylko 12 proc. składki było przekazywane do Funduszu na leczenie ofiar wypadków.

"Obniżyliśmy ten wskaźnik" - powiedział minister. "W związku z tym większość firm ubezpieczeniowych nie podwyższy składki OC, a jeśli - to o bardzo nieznaczny procent" - dodał.

Wyjaśnił, że ministerstwo wycofało się również z zapisów o tym, że wyższą składkę przez kilka lat płacić mieliby kierowcy, którzy prowadzili samochód pod wpływem alkoholu. "Było bardzo dużo zastrzeżeń co do tego zapisu, m.in. dotyczących jego konstytucyjności" - powiedział Religa.

Nowelizacja dotyczy ok. 14 mln posiadaczy polis komunikacyjnego OC. Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Zdrowia, na podstawie danych z NFZ, koszt leczenia pacjentów po wypadkach w Polsce wynosi rocznie ponad miliard złotych.

Według resortu, firmy ubezpieczeniowe zebrały w ub. r. 5,3 mld zł składki z OC komunikacyjnego, natomiast w ramach odszkodowań wypłaciły 3,2 mld zł.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zakłada, że firmy ubezpieczeniowe będą dofinansowywać NFZ tzw. opłatą ryczałtową. Ryczałt byłby pochodną podziału kosztów leczenia ofiar wypadków przez składki z tytułu OC komunikacyjnego.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Religa: składka na ubezpieczenie OC raczej nie wzrośnie