Religa: w tym roku brakuje 20 mld zł na służbę zdrowia

opublikowano: 18-01-2007, 08:40

Minister zdrowia Zbigniew Religa przyznał, że ciągle jest za mało pieniędzy w służbie zdrowia. Profesor wyjawił w Sygnałach Dnia, że tylko w tym roku brakuje 20 mld złotych.

Minister zdrowia Zbigniew Religa przyznał, że ciągle jest za mało pieniędzy w służbie zdrowia. Profesor wyjawił w Sygnałach Dnia, że tylko w tym roku brakuje 20 mld złotych.

Minister dodał, że podobne problemy będą też w latach następnych. Profesor Religa podkreślił, że pieniędzy na ochronę zdrowia brakuje też w krajach bogatszych, nawet w USA.

Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia potwierdził, że resort zdrowia planuje wprowadzenie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Pacjent płacąc dodatkowo od 7 do 10 złotych miesięcznie, będzie mógł liczyć na wyższy standard leczenia.

Minister Religa zapowiedział, że wcześniej zostanie określony podstawowy koszyk usług medycznych, na które mogą liczyć ci, którzy nie wykupią dodatkowego ubezpieczenia. Stosowne ustawy mają być gotowe do czerwca.

Gość Sygnałów wyjaśnił, że dodatkowe ubezpieczenie nie oznacza otrzymywania lepszych leków, czy przyjęcia poza kolejnością do placówki zdrowia. Profesor dodał jednak, że zostanie stworzona lista najlepszych szpitali. I to do nich mają trafiać pacjenci dodatkowo ubezpieczeni. Zbigniew Religa podkreślił, że lista najlepszych szpitali nie będzie ustanowiona raz na zawsze. Po jej powstaniu, zacznie się konkurencja pomiędzy szpitalami. W jej efekcie będą zmiany na liście najlepszych szpitali.

Minister zdrowia powtórzył, że w tym roku nie będzie pieniędzy na kolejne podwyżki dla lekarzy. Religa wyjaśnił, że w razie podniesienia płac medyków, zabraknie pieniędzy na leczenie chorych.

(Informacyjna Agencja Radiowa)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Religa: w tym roku brakuje 20 mld zł na służbę zdrowia