Relpol umorzy 25 proc. akcji

Michał Makarczyk
opublikowano: 17-01-2002, 00:00

Relpol znalazł sposób na przyciągnięcie inwestorów do skupowania jego akcji — spółka wypłaci dywidendę za 2001 r. Do końca kwietnia w spółce ma się pojawić inwestor finansowy.

Do końca kwietnia Relpol zamierza pozyskać inwestora finansowego. W jego lub ich ręce ma trafić od 11 do 15 proc. akcji spółki.

— Walory te są dziś w rękach naszych byłych spółek zależnych. Większość akcji będących w posiadaniu Relpolu zostanie umorzona. W pierwszej turze będzie to 11,25 proc. Obecnie kontrolujemy 23,18 proc. akcji — zapowiada Mariusz Wróbel, prezes Relpolu.

Kierowana przez niego spółka łącznie ma wpływ na 54,86 proc. akcji, z czego 21,97 proc. jest w posiadaniu Elzabu i Elektrociepłowi Giga — byłych firm zależnych.

Docelowo udział Relpolu w jego własnym kapitale ma wynieść 25 proc. Obecnie nikt — oprócz samej spółki — nie posiada pakietu ponad 5 proc. akcji. Relpol skupował swoje akcje po średniej cenie 46 zł, podczas gdy wycena rynkowa oscyluje wokół 35 zł.

Prezes Relpolu nie chciał ujawnić, czy spółce udało się zrealizować prognozę zysku netto na 2001 r. Przypomnijmy, iż zakładała ona, że żarska firma zarobi 2,39 mln zł. Przychody ze sprzedaży będą niższe od zakładanych o blisko 700 tys. zł, tj. wyniosą 69 mln zł. Mariusz Wróbel nie podał także terminu pojawienia się w spółce inwestora branżowego. Wiadomo, że partnera dla spółki poszukuje BRE CF.

Po raz pierwszy z swojej historii Relpol zamierza wypłacić dywidendę. Plany zarządu obejmują zarówno zysk wypracowany w minionym, jak i w tym roku. Ma to dodatkowo zachęcić inwestorów finansowych do nabywania akcji spółki. Nie wiadomo jednak, jaka część zysku zostanie na ten cel przeznaczona.

Mariusz Wróbel pochwalił się natomiast podpisanym przed paroma dniami kontraktem z włoskim Carlo Gavazzi FEME. Dzięki tej umowie, opiewającej na minimum sześć lat, Relpol może liczyć na sprzedaż roczną wysokości 20 mln zł (w 2002 r. — 10 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Makarczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Relpol umorzy 25 proc. akcji