Relpol: zmienia się układ sił

Kamil Zatoński
opublikowano: 14-03-2007, 00:00

Grupa inwestorów związana z Ponarem może nadal skupować akcje lubuskiej spółki.

Dwie umówione transakcje na łącznie 80 tys. sztuk pozwoliły na wybicie się kursu akcji Relpolu o ponad 10 proc. powyżej zamknięcia z poniedziałku. W drugiej części sesji, gdy indeksy zanurkowały, kurs oddał większość wzrostu, ale i tak akcjonariusze spółki zakończyli dzień bogatsi o 3,2 proc. Warto obserwować lubuską spółkę. Wczorajsze wymiany mogą sugerować, że grupa inwestorów związanych z wadowickim Ponarem dokonuje kolejnych przetasowań w akcjonariacie producenta i dystrybutora przekaźników.

We wspomnianych transakcjach (zawieranych po 104 zł) właściciela zmieniły akcje stanowiące 9,1 proc. kapitału zakładowego. Jeśli dodać do tego kilka zrealizowanych wcześniej zleceń, które obrotami odbiegały od typowych, okaże się, że z rąk do rąk przeszło ponad 83,5 tys. papierów (około 9,5 proc. kapitału). Dokładnie tyle posiada (lub posiadał) Skarbiec TFI. Na ostatnim walnym zgromadzeniu, które odbyło się 27 lutego, fundusz nie rejestrował akcji, co może wskazywać, że nie był zainteresowany wpływem na zarządzanie spółką. Walne było istotne, bo dokonano roszad w składzie rady nadzorczej. Weszli do niej ludzie związani z Ponarem Wadowice, giełdowym producentem hydrauliki siłowej. Leszek Szwedo i Lesław Kula zasiadają w radach obu podmiotów, a Jacek Książkiewicz pełni funkcję członka RN Relpolu i zarządu Ponaru.

Jeśli sprawdzą się przypuszczenia „PB”, że akcje trafiły ze Skarbca do portfeli inwestorów powiązanych z Ponarem, ci ostatni będą kontrolować około jednej trzeciej akcji Relpolu. Może nawet więcej. W tym samym obozie mogą być także Leszek Jędrzejewski (związany z Kopeksem) i Bogumił Piontek. Łącznie mają około 22 proc. walorów spółki. Poza Skarbcem ostatnią instytucją, która została w akcjonariacie Relpolu, jest CU PTU, dysponujące na ostatnim walnym 52 tys. akcji (6 proc. kapitału). W czwartym kwartale 2006 r. poniżej 5 proc. zszedł Generali OFE, w lutym tego roku 5 proc. pakiet upłynnił OFE Skarbiec Emerytura.

Inwestorzy związani z Ponarem nie ujawniali dotąd zamiarów dotyczących Relpolu. W czasie ostatniego WZA zdjęto z porządku obrad uchwałę w sprawie emisji akcji w ramach kapitału docelowego. Została ona zaproponowana jeszcze zanim w spółce pojawiła się grupa związana z Ponarem. Ponieważ spółka sygnalizowała zapotrzebowanie na kapitał (na rozwój produktów i przejęcia), niewykluczone, że do emisji dojdzie, ale — podobnie jak w Ponarze — z prawem poboru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu