Reluga: Decyzja rządu w sprawie PKO BP nie jest zaskoczeniem

28-09-2004, 17:37

Wtorkowa decyzja rządu o tym, by wbrew uchwale Sejmu sprzedać akcje PKO BP inwestorom zagranicznym, nie jest niespodzianką, bo była przez rynek spodziewana - uważa główny ekonomista BZ WBK Maciej Reluga.

"Inwestorzy byli przygotowani na taką decyzję, bo zgodnie z prawem unijnym musi być zapewniony dostęp do oferty prywatyzacyjnej dla różnych podmiotów" - powiedział we wtorek PAP Reluga.

Zaznaczył, że zaskoczeniem była piątkowa uchwała, w której Sejm wyraził zgodę na wprowadzenie do obrotu publicznego 30 proc. należących do Skarbu Państwa akcji PKO BP, ale pod warunkiem sprzedaży tych akcji tylko inwestorom krajowym.

Na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu premier Marek Belka poinformował, że Rada Ministrów przyjęła informację ministra skarbu o prywatyzacji PKO BP i poleciła kontynuowanie prywatyzacji obu spółek według wcześniej ustalonego harmonogramu.

"Oznacza to, że będzie transza dla inwestorów zagranicznych" - dodał Belka.

Natomiast minister skarbu Jacek Socha zapowiedział, że transza dla inwestorów zagranicznych planowana na 35 proc. może być pomniejszona o jedną trzecią.

"Trzeba sobie zdać sprawę, że zagraniczni inwestorzy i tak kupiliby akcje PKO BP na rynku wtórnym, jeśli dostaliby ich za

mało podczas prywatyzacji" - powiedział Reluga.

Dodał, że ewentualne opóźnienia w prywatyzacji banku mogą być niekorzystne, bo na warszawskiej giełdzie panuje "delikatny marazm, a oferta PKO BP jest przez wszystkich wyczekiwana".

"Najlepiej jakby prywatyzacja banku nastąpiła jak najszybciej" - podkreślił Reluga.

Przeprowadzenie prywatyzacji PKO BP w 2004 roku jest jednym z głównych celów resortu skarbu. Pod koniec sierpnia Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dopuściła do publicznego obrotu akcje banku. Resort skarbu podawał, że zamierza osiągnąć ze sprzedaży akcji PKO BP przychody na poziomie 5-6 mld zł.

mga/ mskr/ bsb/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Reluga: Decyzja rządu w sprawie PKO BP nie jest zaskoczeniem