Reluga: Fed musiał odmówić Lehman Brothers

JKW
15-09-2008, 12:40

Według Macieja Relugi, głównego ekonomisty BZ WBK, informacja o bankructwie banku Lehman Brothers zwiększa niepewność na  amerykańskim rynku finansowym.

- Dzisiaj trudniej przewidzieć dalszy rozwój wydarzeń. Z jednej strony kłopoty jednego z największych banków w USA mogą świadczyć o tym, że kryzys potrwa dłużej niż wcześniej sądzono. Z drugiej jednak mogą oznaczać, że rynek sam się oczyści z niewydolnych instytucji i dzięki temu wyjdzie na prostą szybciej niż oczekiwano – mówi Maciej Reluga.

Zdaniem ekonomisty, przykład Lehman Brothers to dobra lekcja dla innych amerykańskich instytucji finansowych.

- Bank był w poważnych kłopotach finansowych już od dawna. Kiedy zwrócił się o wsparcie do Rezerwy Federalnej, było już za późno. Fed nie chciał stracić wiarygodności, dlatego musiał powiedzieć nie. Dał tym samym do rozumienia innym bankom, że nie zawsze mogą liczyć na pomoc – twierdzi Maciej Reluga.
Ekonomista uspokaja, że ostatnie wydarzenia w USA mają ograniczony wpływ na sytuację w Polsce.

- Rozwój gospodarczy jest niezagrożony. Bezpieczny jest też nasz system bankowy. Na sytuację w Stanach Zjednoczonych zareagowała tylko giełda, która od rana notuje spadki, oraz rosnący w siłę złoty – mówi Maciej Reluga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Reluga: Fed musiał odmówić Lehman Brothers