Remanent w grupie Supernovej

Katarzyna Latek
opublikowano: 10-10-2007, 08:02

NFI Progress ma nową strategię. Będzie inwestować w ryzykowne projekty. Inwestorom obiecuje megazyski.

NFI Progress stanie się wehikułem inwestycyjnym funduszu Supernova Capital. Sama Supernova nie będzie już angażować się w nowe projekty i odsprzeda swoje dotychczasowe aktywa NFI Progress. Ten ostatni zmieni też nazwę — na Supernova Fund. Maciej Wandzel i Maciej Zientara, znani inwestorzy giełdowi i właściciele Supernovej Capital, wejdą do jego władz.


Bez nieruchomości
Aby mieć pieniądze na nowe projekty, NFI Progress pozbył się aktywów związanych z nieruchomościami. Co prawda, jeszcze nie wszystkich. Na razie ze sprzedaży 10 proc. NFI Zachodniego oraz Jedynki Wrocławskiej, właścicieli atrakcyjnych nieruchomości, do funduszu wpłynie 157 mln zł. W NFI Progress pozostał jeszcze pakiet około 5 proc. akcji NFI Zachodniego oraz udziały w spółce VIS, które zostaną sprzedane w przyszłości.

Na sprzedaży pakietu Zachodniego i Jedynki Progress zarobił odpowiednio 350 proc. i 85 proc.


Cztery inwestycje
Ze 157 mln zł NFI Progress ma do wydania jeszcze 97 mln zł. 30 mln zł poszło na spłatę zadłużenia funduszu, a kolejne 30 mln zł — na pakiet 16 proc. udziałów w PPWK, odkupiony od Supernovej.

Jeszcze w tym miesiącu Progress zainwestuje w kolejne trzy projekty, z czego dwa również odkupi od Supernovej.

— Jeden z nich to firma z branży metalowej z silną marką konsumencką, w którą NFI Progress zainwestuje około 22 mln zł — zapowiada Maciej Zientara, wiceprezes Supernovej. Kolejny projekt (na początek 35 mln zł) dotyczy usług medycznych, w tym biznesu abonamentowego (krakowski Scanmed) i prywatnego szpitala. Także w październiku zainwestuje 15 mln zł w branżę gastronomiczno-rozrywkową (według szefów Supernovej chodzi o silną międzynarodową markę sieciową, która będzie rozwijana w Polsce i Europie Centralnej).


Nowa, duża emisja
W przyszłym roku NFI Progress także będzie miał co wydawać. Supernova Capital chce go doinwestować kwotą do 200 mln zł. Właściciele są gotowi objąć akcje NFI Progress w drodze emisji skierowanej do Supernowa Capital lub emisji z prawem poboru. Supernova wkrótce zwróci się do funduszu o zwołanie walnego, na którym zapadnie decyzja o emisji. Można spodziewać się, że zostanie ona przeprowadzona jeszcze w tym roku.

Te pieniądze NFI Progress chce zainwestować w spółki znajdujące się w fatalnej sytuacji finansowej (do 40 proc. aktywów). Do 60 proc. przeznaczy na tzw. projekty rozwojowe (np. usługi medyczne).

— Nie interesują nas spółki początkujące. Będą to inwestycje powyżej 20 mln zł — wyjaśnia Maciej Zientara.

Do 20 proc. portfela NFI Progress mają stanowić projekty typu pre-IPO oraz inwestycje w spółki giełdowe. Oczekiwana stopa zwrotu z portfela ma wynieść około 35 proc. rocznie.

— Prowadzimy obecnie rozmowy w sprawie około 15 projektów — mówią prezesi Supernovej.

Przekonują, że do tej pory NFI Progress miał nosa do przedsięwzięć inwestycyjnych. I tak np. w Vistulę zainwestował 2,5 mln zl, a zrealizowany zysk wyniósł 31,5 mln zł. Oznacza to, że roczna stopa wzrostu wyniosła 110 proc. Zysk z zainwestowanych w Wólczankę 4,56 mln zł wyniósł 13,6 mln zł (roczna stopa zwrotu 211 proc.).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Remanent w grupie Supernovej