Renault, Nissan i Mitsubishi zainwestują w start-upy

PAP/DI
opublikowano: 10-01-2018, 12:56
aktualizacja: 10-01-2018, 12:57

Renault, Nissan i Mitsubishi potwierdzają inwestycję wysokości 1 mld USD w fundusz Alliance Ventures, którego zadaniem będzie wsparcie start-upów zaangażowanych w rozwój technologii wspierających rynek motoryzacyjny - podała agencja Reutera.

Inwestycja obejmie wsparcie dla start-upów zaangażowanych w pracę nad technologiami takimi, jak elektromobilność, nawigacja autonomiczna, systemy połączone oraz sztuczna inteligencja.

Carlos Ghosn
Carlos Ghosn
Bloomberg

Według wchodzących w skład Alliance Ventures firm, ma on być największym tego rodzaju funduszem stworzonym przez korporacje przemysłu motoryzacyjnego z działalnością rozpisaną do 2022 r. Pierwsza inwestycja strategiczna, której planuje dokonać Alliance Ventures, obejmie wsparcie dla firmy Ionic Materials, która pracuje nad rozwojem niezawierających kobaltu baterii z elektrolitem stałym, mogące znaleźć zastosowanie w samochodach elektrycznych.

Fundusz będzie finansowany w 20 proc. przez Mitsubishi, pozostałymi kosztami po równo podzielą się Renault i Nissan. W ciągu pierwszego roku, firmy zainwestują wspólnie w jego działanie około 200 mln USD. Siedziby Alliance Ventures zlokalizowane mają być zarówno w Dolinie Krzemowej, jak i w Paryżu, Pekinie i Jokohamie.

Przemysł motoryzacyjny obecnie ulega przekształceniom nie tylko ze względu na rosnący trend popularyzacji samochodów elektrycznych, ale też zmiany w sposobie myślenia o używaniu pojazdów, jakie zachodzą u klientów. Kupowanie aut na użytek indywidualny jest coraz bardziej zagrożone przez modele płatnych usług przewozowych w rodzaju Ubera, a także przejazdów współdzielonych, które oferuje coraz więcej firm.

Zdaniem szefa funduszu i jednocześnie prezesa sojuszu Renault Nissan Mitsubishi Carlosa Ghosna obecna organizacja przemysłu motoryzacyjnego już się nie sprawdza. Podczas trwającej w Las Vegas konferencji technologicznej CES, wskazał on na potrzebę współpracy z wykazującymi większą kreatywność start-upami i zewnętrznymi partnerami.

We wrześniu ubiegłego roku Renault, Nissan i Mitsubishi ogłosiły, że wspólnie planują do 2022 r. wypuścić na rynek 12 modeli samochodów elektrycznych, które charakteryzować się będą dłuższym dystansem pokonywanym na jednym ładowaniu w porównaniu z obecnymi pojazdami. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP/DI

Polecane