Renegocjacje umowy o wolnym handlu Korei Płd z USA odbędą się 5 stycznia

PAP
opublikowano: 28-12-2017, 06:01

Rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi na temat rewizji paktu handlowego z 2012 r. odbędą się 5 stycznia - poinformował w czwartek Reuters. Zostaną poruszone tematy podniesione przez Waszyngton w związku z deficytem handlowym z USA.

Spotkanie odbędzie się w Waszyngtonie, a wezmą w nich udział Michael Beeman, asystent przedstawiciela handlowego USA oraz Ju Mjung-hi, dyrektor generalny ds. Negocjacji FTA (Umowy o Wolnym Handlu) Korei Południowej - podało ministerstwo handlu, przemysłu i energetyki Korei Płd.

Decyzja zapadła po tym, jak Seul w październiku poinformował, że jest otwarty na podjęcie rozmów na temat rewizji dwustronnego porozumienia handlowego. Była to odpowiedź Korei Płd. na żądania USA dotyczące zmniejszenia deficytu handlowego z Koreą Południową.

Korea Płd. jest jednym z głównych partnerów gospodarczych Ameryki; w ostatnim roku wymiana handlowa między obu państwami wyniosła 144,6 mld dolarów.

Deficyt handlowy towarów z Koreą Południową wzrósł ponad dwukrotnie w ubiegłym roku do 27,6 mld USD. Jednak w lipcu 2017 r. bilateralny deficyt handlowy spadł do 13,1 miliarda dolarów z 18,8 miliarda dolarów w porównaniu do tego samego okresu 2016 r. - podał Reuters.

Umowa o wolnym handlu między USA a Koreą Płd. weszła w życie w marcu 2012 roku i była największym porozumieniem o wolnym handlu zawartym przez USA od 1994 roku, kiedy podpisały one z Meksykiem i Kanadą układ NAFTA. Porozumienie z Koreą Płd. stanowiło ważny element polityki zagranicznej i gospodarczej poprzedniego prezydenta USA Baracka Obamy polegającej na tzw. zwrocie w kierunku Azji i Pacyfiku (pivot to Asia).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane