Rentgeny będą krótsze od tirów

Mariusz Zielke
opublikowano: 14-10-2004, 00:00

Wkrótce celnicy dostaną bajecznie drogie skanery — bicz na przemytników. Koniec kontrabandy? Niekoniecznie.

Ministerstwo Finansów (MF) w trosce o uszczelnienie granicy rozpisało przetarg na olbrzymie superskanery dla służb celnych. Mają one prześwietlać kontenery i tiry w poszukiwaniu kontrabandy. Na początek dwa urządzenia wartości aż 30 mln zł dostaną terminale w Gdyni i Dorohusku. Potem zamówienia znacząco wzrosą.

Problem w tym, że tiry, które mają być prześwietlane w kabinach ze skanerami, mogą się do nich... nie zmieścić. A to nie wszystkie kontrowersje.

Kwestia centymetrów

Urzędnicy resortu w wymogach przetargowych określili, że skaner ma prześwietlać pojazdy o długości 18 m i szerokości 2,6 m.

— Tymczasem nawet w Polsce można rejestrować auta przekraczające 18 m, a większość krajów unijnych idzie jeszcze dalej: długość pojazdu może sięgać nawet 24 m. W Rosji, na Białorusi i Ukrainie dopuszczalna długość pojazdów wynosi 20 m — mówi nasz informator zbliżony do służb celnych.

Szerokości 2,6 m też jest dyskusyjna, gdyż pojazd mierzy się bez lusterek czy świateł bocznych, można więc tak go przygotować, by się do skanera nie zmieścił.

— Podobny problem z wymiarami był już w Świecku, gdzie tiry nie mieściły się w bramie terminalu, którą trzeba było potem poszerzać — mówi nasz informator.

Jeżeli na granicy pojawią się ponadwymiarowe tiry, urządzenia nie zdadzą się na nic. Dlaczego resort nie zamówi większych? Rafał Głos, szef komisji przetargowej, poprosił o pytania na piśmie. Przesłaliśmy. Przez trzy dni nie zdążył się do nich odnieść. Zadzwoniliśmy do pracowników służb celnych.

— Z naszego punktu widzenia powinny być to urządzenia jak najbardziej wszechstronne — powiedział nam jeden z nich.

Gdyńskie koszty

Kontrowersyjne jest też zamówienie jednakowych skanerów dla przejścia w Dorohusku i bazy kontenerowej w Gdyni. Powód: kontenery będzie trzeba transportować do skanera za dodatkową opłatą 60-78 USD za sztukę. Przy 360 tys. sztukach rocznie koszty transportu mogą sięgnąć 10 mln zł. W Gdyni potrzebny jest skaner ruchomy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rentgeny będą krótsze od tirów