Rentowność bonów rocznych w poniedziałek 7,30-7,39 proc.

opublikowano: 26-09-2004, 13:33

Rentowność bonów rocznych na poniedziałkowym przetargu lekko wzrośnie i wyniesie 7,30-7,39 proc. wobec 7,315 ostatnio. Rynek wydaje się być coraz bardziej przekonany, że przyszłe podwyżki stóp przez RPP nie będą spektakularne - uważają analitycy.

Ministerstwo Finansów zaoferuje w poniedziałek bony 52-tygodniowe o wartości 1,1 mld zł i 13-tygodniowe o wartości 100 mln zł.

W opinii uczestników rynku, rentowność rocznych bonów skarbowych w poniedziałek ukształtuje się w przedziale 7,30-7,39 proc., przy czym większość uważa, że średnia rentowność sięgnie 7,33 proc.

"Wszystko wskazuje na to, że rynek jest coraz bardziej przekonany, że RPP będzie bardziej powściągliwa przy podwyżkach stóp procentowych. Ceny na krótkim końcu krzywej dochodowości idą do góry. Tu rynek się umocnił" - powiedział PAP Marek Kaczor z PKO BP.

"Ostatnie wypowiedzi członków RPP wskazują, że Rada nie traktuje projekcji inflacyjnej NBP jako głównego czynnika swoich decyzji. Poza tym wygląda na to, że szczyt inflacji mamy już za sobą" - dodał dealer ABN Amro Paweł Kielek.

W sierpniu inflacja wyniosła 4,6 proc. rdr, czyli tak samo jak w lipcu.

Błażej Wajszczuk, dealer BGŻ, zwraca uwagę, że oczekiwania inflacyjne ostatnio osłabły. "Oczekiwania inflacyjne osłabły. Rentowność uzyskana tydzień temu była bardzo atrakcyjna, teraz spadła ona 15 pkt bazowych. Rynek oczekuje, że wrześniowa podwyżka stóp wyniesie 25 punktów bazowych. Dalsza reakcja rynku będzie uzależniona od wydźwięku komunikatu uzasadniającego decyzję RPP" - powiedział Wajszczuk.

Ipsos podał wyniki badań, że we wrześniu mniej osób niż przed miesiącem spodziewa się wzrostu inflacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Na ostatnim przetargu rentowność bonów rocznych spadła do 7,315 z 7,507 proc. Resort finansów sprzedał całą oferowaną pulę bonów o wartości 0,5 mld zł przy popycie w wysokości 2,5 mld zł.

Na rynku wtórnym rentowność bonów rocznych oferowanych przez resort finansów tydzień temu w piątek wynosiła 7,20-7,35 proc.

Po raz pierwszy od wielu tygodni MF zaoferuje również bony 13-tygodniowe. Według rynku ich rentowność w poniedziałek może zawierać się w przedziale 6,84-6,95 proc. wobec 6,95 proc. na rynku wtórnym.

Papiery 13-tygodniwe resort finansów oferował i sprzedał ostatnio w lipcu za 100 mln zł przy średniej rentowności 5,911 proc. i popycie 552,77 mln zł.

Dealerzy prognozują, że popyt na 1,1 mld zł w puli bonów rocznych wyniesie 2,0-2,9 mld zł, a na bony 13-tygodniowe za 100 mln zł popyt sięgnie 200-350 mln zł.

"Popyt na bony jest bardzo stabilny i uzależniony od oferty. Ostatnio nie było papierów 13-tygodniowych, a oferta bonów

rocznych była niezbyt duża, także poniedziałkowa aukcja może zachęcić wielu inwestorów" - powiedział Kielek.

"Popyt na papiery 13-tygodniowe trudno szacować, gdyż są one oferowane tylko po to, by Ministerstwo Finansów mogło wyliczyć kupon do obligacji TZ. Myślę, że popyt może wynieść 200-300 mln zł" - dodał Kaczor.

bea/ ram/ pwd/ hes/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rentowność bonów rocznych w poniedziałek 7,30-7,39 proc.