Rentowność nadal rośnie

Marek Knitter
30-04-2004, 00:00

Czwartek nie poprawił sytuacji na krajowym rynku długu. Podobnie jak w środę głównymi rozgrywającymi byli zagraniczni inwestorzy, którzy doprowadzili do spadków cen polskich papierów skarbowych.

Rynek wtórny obligacji otworzył się znacznie poniżej wtorkowego zamknięcia. Rentowność pięcioletnich papierów wzrosła na początku sesji do 7,50 proc. Natomiast dochodowość dwuletnich wynosiła 7,26 proc., a 10-letnich — 7,27 proc. Spadki cen na polskim rynku były wynikiem nie tylko znacznego osłabienia kursu złotego, ale również kiepskich nastrojów na zagranicznych rynkach długu.

Przed południem aktywność inwestorów krajowych spadła praktycznie do zera. Natomiast zagraniczni gracze oczekiwali na dane o wzroście gospodarczym w USA w pierwszym kwartale. Większość specjalistów spodziewała się, że PKB w największej gospodarce świata wzrośnie około 5 proc. Wyniki te mają podstawowe znaczenie dla ewentualnych dalszych spadków cen obligacji na rynkach długu w USA i w Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rentowność nadal rośnie