Rentowność obligacji 10-letnich Japonii najniższa od trzech lat

opublikowano: 16-08-2019, 07:51

Bank centralny Japonii nie zdołał zahamować spadku rentowności „dziesięciolatek”.

Rentowność obligacji 10-letnich Japonii spadła w piątek o 2 pkt. bazowe do minus 0,255 proc., najniższej wartości od lipca 2016 roku. Stało się tak pomimo zmniejszenia w piątek zakupów „pięcio” i „dziesięciolatek” przez bank centralny Japonii, którego docelowa rentowność to ok. 20 pkt. bazowych od zera dla obligacji benchmarkowych.

- Działania Banku Japonii nastąpiły kiedy rentowności spadły zbyt nisko – powiedział Takafumi Yamawaki, szef rynku lokalnych obligacji i walut w JPMorgan Chase & Co. w Tokio. – Bankowi centralnemu trudno jest osiągnąć wszystko, czyli ekspansję monetarną, bardziej stromą krzywą rentowności, wyższe rentowności i utrzymać zakres dla „dziesięciolatek”. W pewnym momencie będzie musiał z czegoś zrezygnować – dodał.

Bank Japonii zmniejszył zakupy obligacji o 30 mld JPY w porównaniu z ostatnimi. To pierwsza redukcja od grudnia. 

- Globalne rentowności spadają lub zbliżają się do zera, co zachęca japońskich inwestorów do powrotu do obligacji Japonii o długich okresach zapadalności - powiedział Kazuhiko Sano, główny strateg Tokai Tokyo Securities. -  W tej sytuacji jest mało prawdopodobne, że spadek rentowności zatrzyma się nawet jeśli traktować rentowność „dziesięciolatek” wynoszącą 0,25 proc. jako kamień milowy – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy