Rentowność obligacji 10- i 30-letnich USA najniższa od ponad roku

opublikowano: 23-05-2019, 14:00

Globalny wzrost popytu na obligacje spowodował, że rentowność długoterminowego długu USA spadła najniżej od ponad roku.

Rosnąca niepewność, spowodowana eskalacją konfliktu handlowego USA i Chin, perturbacjami dotyczącymi brexitu, a także wzrostem napięcia na Bliskim Wschodzie spowodowała popyt na obligacje na światowych rynkach. 

Rentowność obligacji 30-letnich USA od stycznia 2018 r.
Zobacz więcej

Rentowność obligacji 30-letnich USA od stycznia 2018 r.

Rentowność obligacji 10-letnich USA spadła w czwartek o 3,9 pkt. bazowego do 2,354 proc. i jest najniższa od grudnia 2017 r. Spadająca od miesiąca rentowność 30-letnich obligacji USA w czwartek zeszła do 2,78 proc., najniższego poziomu od początku 2018 roku. 

- Nie ma jednego „dymiącego pistoletu”, ale gilty drożeją z powodu politycznego ryzyka, bundy dobrze sobie radzą z powodu wciąż słabego PMI Niemiec, a akcje cierpią przez obawy wywołane przez stopniową intensyfikację wojny handlowej USA z Chinami – powiedział John Davies, strateg Standard Chartered.

Do tego dochodzi oczekiwanie, że w związku z niską presją inflacyjną Fed zmniejszy stopy do końca tego roku. Spowodowało ono, że rentowność obligacji 2-letnich USA, również spadła najniżej od ponad roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA