Czytasz dzięki

Rentowność obligacji Grecji niższa niż obligacji USA

opublikowano: 08-05-2019, 20:15

To tak samo irracjonalne, jak było w 2007 roku, pisze Ashoka Mody, profesor międzynarodowej polityki gospodarczej z Uniwersytetu Princeton.

3- i 5-letnie obligacje Grecji, która ma rating śmieciowy, płacą mniej inwestorom niż obligacje o tym samym terminie zapadalności USA, które mają rating AA+. Podobnie jest z obligacjami Włoch, Portugalii, Hiszpanii i Francji, nawet w przypadku niektórych „dziesięciolatek”. Dlaczego tak jest? Mody uważa, że byłoby to uzasadnione gdyby inwestorzy wierzyli w umocnienie się euro. Jednak wówczas powinni oczekiwać, że gospodarka strefy euro będzie rosła znacznie szybciej od innych największych, co jest jednak mało prawdopodobne.

- Jesteśmy w oparach tej samej irracjonalności co w lipcu 2007 roku, niedługo przed początkiem globalnego kryzysu finansowego. Wówczas, jak obecnie, francuskie, greckie, włoskie, portugalskie i hiszpańskie obligacje oferowały niższe rentowności niż obligacje USA. Euro umacniało się wobec dolara – pisze Mody.

Jego zdaniem podobnie jak dwanaście lat temu, mentalna bańka ponownie ukrywa oznaki problemów w strefie euro.

- Właściwe pytanie dzisiaj, to nie dlaczego euroland znajdzie się w kryzysie, ale czemu jeszcze do niego nie doszło – napisał Mody.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane