Rentowność obligacji Niemiec najwyższa od 11 lat

opublikowano: 21-10-2022, 11:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rosnące przekonanie o mocniejszym niż oczekiwano wzroście stóp procentowych EBC spowodowało wzrost rentowności obligacji 10-letnich Niemiec do najwyższego poziomu od sierpnia 2011 roku, informuje Reuters.

Rynek jest przekonany, że Europejski Bank Centralny dokona w przyszłym tygodniu kolejnej agresywnej podwyżki stóp o 75 pkt. bazowych w wyniku czego stopa depozytowa wzrośnie do 1,5 proc., najwyżej od pierwszych miesięcy 2009 roku. Ekonomiści prognozują obecnie, że na koniec cyklu podwyżek w marcu przyszłego roku będzie wynosić 2,5 proc. Wcześniej prognozowali 1,5 proc.

Rentowność obligacji 10-letnich Niemiec rosła w piątek nawet do 2,494 proc. i była najwyższa od 11 lat. Zmierza do zakończenia wzrostem dwunastego tygodnia z rzędu. Rentowność „dwulatek” Niemiec rosła o 6 pkt. bazowych do 2,17 proc.

Rentowność obligacji Włoch rośnie o ok. 10 pkt. bazowych do 4,82 proc. Reuters przypomina, że w piątek agencja S&P ma przedstawić ocenę wiarygodności kredytowej Włoch. W lipcu, po rezygnacji ze stanowiska premiera Mario Draghiego, obniżyła perspektywę ratingu Włoch z pozytywnej do stabilnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane