Rentowności mocno rosną

Kamil Zatoński
opublikowano: 22-03-2005, 00:00

Finisz minionego tygodnia nieco zaciemnił obraz na rynku obligacji — rentowności na koniec piątkowej sesji spadły o kilka punktów bazowych. Presja podaży wcale jednak nie słabnie. Wczoraj polskie papiery rządowe znów taniały, przez co rentowność wzrosła na całej krzywej o 5-6 pkt baz. Sprzedający zaatakowali już na początku handlu, pozbywając się równolegle obligacji i złotego.

Lekkie odreagowanie przyszło dopiero po południu. O 16.00 rentowność dwuletnich papierów wyniosła 5,48 proc., pięcioletnich 5,67 proc., a dziesięcioletnich 5,65 proc. Dziś najważniejszy będzie komunikat przed posiedzeniem Fed. Ponieważ pojawi się jednak dopiero wieczorem, na polskim rynku można się spodziewać kontynuacji wzrostów rentowności w oczekiwaniu na sygnał o możliwości przyspieszenia podwyżek stóp za oceanem.

Na cotygodniowej aukcji resort sprzedał bony roczne o wartości 800 mln zł. Ich średnia rentowność była o 3 pkt baz. niższa niż przed tygodniem i wyniosła 5,46 proc. Jutro na przetargu resort zaoferuje papiery OK0407, PS0310 i WZ0911 w zamian za odkupowane obligacje z tegorocznym terminem zapadalności. Ich łączna wartość wynosi aż 21,7 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rentowności mocno rosną