Czytasz dzięki

Rentowności na rynku obligacji w okolicach historycznych minimów, możliwa korekta

Internet Securities
opublikowano: 02-09-2005, 15:46

Mijający tydzień był bardzo korzystny dla obligacji – rentowności zbliżyły się do historycznych minimów. Powodem była decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) i komunikat po posiedzeniu, który zwiększył nadzieje na dalsze obniżki stóp procentowych. W przyszłym tygodniu wzrosty cen obligacji mogą wyhamować, a nawet może pojawić się korekta, uważają analitycy.

Mijający tydzień był bardzo korzystny dla obligacji – rentowności zbliżyły się do historycznych minimów. Powodem była decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) i komunikat po posiedzeniu, który zwiększył nadzieje na dalsze obniżki stóp procentowych. W przyszłym tygodniu wzrosty cen obligacji mogą wyhamować, a nawet może pojawić się korekta, uważają analitycy.

„Na rynku przez cały tydzień dominowały pozytywne nastroje ze względu na rosnące oczekiwania dalszych cięć stóp przez RPP. Rynek wycenił już kolejną obniżkę o 25 pb” – powiedział Tomasz Zdyb, analityk z Banku Pekao.

„Rentowności pospadały w okolice historycznych minimów [...] Stało się tak, ponieważ komunikat po posiedzeniu miał gołębi wydźwięk” – dodał.

RPP obniżyła w środę stopy procentowe o 25 punktów bazowych, z wyjątkiem stopy redyskonta weksli, która spadła o 50 pb. Rada pozostawiła także łagodne nastawienie w swojej polityce.

Ekonomiści zwracali uwagę jednak na komunikat rady, z którego wynikało, że członkowie RPP korzystniej oceniają perspektywy inflacyjne niż zawarte to było w przedstawionej w czwartek projekcji inflacyjnej banku centralnego.

Dlatego zdaniem większości analityków stopy spadną w tym roku przynajmniej raz jeszcze, ale dopiero po wyklarowaniu się sytuacji politycznej po wyborach parlamentarnych.

Duże wzrosty cen obligacji zdaniem Zdyba nie wystąpią w przyszłym tygodniu. Rynek, wobec braku publikacji danych makroekonomicznych, powinien wyhamować.

„Ruch, z którym mieliśmy do czynienia w tym tygodniu był bardzo znaczący i nie sądzę, aby rynek, przy obecnym poziomie informacji, zaczął wyceniać kolejną obniżkę stóp procentowych. Wydaje się, że jest pora by się zatrzymać i dokonać korekty” – uważa analityk.

„Piątkowa sesja już to pokazuje – brakuje impetu do kupowania i jest coraz więcej chętnych do tego by sprzedać papiery. Dlatego w przyszłym tygodniu spodziewam się wyhamowania spadku rentowności” – podsumował Zdyb.

W piątek o godzinie 15:00 rentowności obligacji dwuletnich kształtowały się na poziomie 4,33% (wobec 4,49% w ubiegły piątek), pięcioletnich na poziomie 4,58% (wobec 4,83%), natomiast dziesięcioletnich 4,66% (wobec 4,87%).(

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane