Rentowności nie chcą spadać

Kamil Zatoński
18-10-2005, 00:00

Dane o dynamice płac w sektorze przedsiębiorstw (1,8 proc. we wrześniu) okazały się niższe od oczekiwań. To naturalnie powinno wesprzeć ceny obligacji (potwierdza się, że nie ma presji na inflację ze strony płac, co jest argumentem za obniżką stóp procentowych). Ceny jednak praktycznie stały w miejscu.

Większość dużych inwestorów najwyraźniej znajduje się po krótkiej stronie rynku i na razie stara się za wszelką cenę utrzymać obecne poziomy. Bezpośrednio po publikacji danych GUS, dochodowość papierów tylko minimalnie spadła, choć teoretycznie impuls powinien być bardziej znaczący. Dwuletnimi obligacjami handlowano z rentownością 4,39-proc., pięcioletnimi z 4,83- -proc., a dziesięcioletnimi z 4,88-proc.

Wcześniej gracze neutralnie przyjęli informację, że w środę resort finansów zaoferuje obligacje pięcioletnie serii PS0310 o wartości 2,1 mld zł, czyli w dolnej granicy wcześniej podawanych widełek. Na wrześniowej aukcji przy dużym popycie upłynniono te papiery ze średnią rentownością 4,41 proc. Teraz o takim wyniku trudno myśleć, bo krzywa dochodowości przesunęła się od tego czasu o blisko 40 pkt baz. w górę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rentowności nie chcą spadać