Rentowności straszą

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 25-04-2018, 22:00

Przekroczenie poziomu 3 proc. przez rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich zdaniem wielu komentatorów zmienia fundamentalny obraz, bo sugeruje, że uczestnicy rynku wierzą w odbicie inflacji w Stanach Zjednoczonych.

Wyższe rentowności odebrane zostały jako wsparcie dla dolara, tym bardziej że wyraźnie rosnący spread pomiędzy obligacjami amerykańskimi a niemieckimi odzwierciedla zróżnicowanie oczekiwań co do polityki monetarnej banków centralnych. Na dodatek trzeba pamiętać, że w ostatnich kwartałach na rynku istniała duża polaryzacja pozycji zakładających dalsze zwyżki euro wobec dolara, co tworzy potencjał tzw. short squeezu. Duże znaczenie dla realizacji takiegoscenariusza będzie mieć kończące się dziś posiedzenie władz Europejskiego Banku Centralnego. W przypadku nieco bardziej jastrzębiego sygnału ze strony prezesa banku Maria Draghiego możemy liczyć najpewniej na dynamiczną reakcję na EUR/USD, gdyż większość inwestorów nie spodziewa się zmiany stanowiska.

Tymczasem złoty dynamicznie zareagował na odwrót kapitału z rynków wschodzących. Kurs EUR/PLN w ciągu trzech sesji zanotował wzrost z 4,1450 do 4,2250 zł, co należy uznać za przereagowanie. Pretekstem do osłabienia złotego okazało się pogorszenie nastrojów wokół walut rynków wschodzących związane z faktem, iż wyższe rentowności na rynkach bazowych zwyczajowo zwiększają premię na bardziej ryzykownych aktywach. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KONRAD RYCZKO, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu