Reporter szuka inwestora

Magdalena Brzózka
opublikowano: 22-04-2009, 00:00

Śląska spółka odzieżowa rezygnuje z planów rozwoju sieci. Zaciska pasa i liczy na kilka milionów oszczędności.

Śląska spółka odzieżowa rezygnuje z planów rozwoju sieci. Zaciska pasa i liczy na kilka milionów oszczędności.

Kolejna firma odzieżowa szuka inwestora. Mariusz Klimek, właściciel 89,5 proc. udziałów chorzowskiego Reportera, przyznał, że jest w stanie oddać część swoich udziałów.

— Wszystko jest na sprzedaż, w zależności od ceny. A że nie jest najlepiej na odzieżowym rynku, szukamy inwestora, dzięki któremu spółka mogłaby normalnie funkcjonować — mówi Mariusz Klimek, właściciel Reportera.

To nie pierwszy chętny do sprzedaży akcji odzieżowej spółki. Kilka dni temu łódzka firma Monnari, która miała w ubiegłym roku dużą stratę, i poznański Semax, który ogłosił upadłość, przyznały, że marzą o "dobrym wujku" inwestorze. Dlatego śląska spółka poza zewnętrznym wsparciem sprząta także wewnątrz firmy.

— Jak cała branża odzieżowa odczuwamy kryzys, dlatego cały czas restrukturyzujemy spółkę, tniemy zbędne koszty i szukamy oszczędności na każdym możliwym polu — mówi Marcin Juzoń, prezes Reportera.

Firma ograniczy w tym roku plany inwestycyjne. Wcześniej zarząd zapowiadał powiększenie sieci złożonej dzisiaj z blisko 200 salonów o kolejnych 30 punktów.

— Nie chcę mówić o rozwoju sieci, bo musimy maksymalnie ograniczyć wydatki — mówi Marcin Juzoń.

Wszystkie działania restrukturyzacyjne mają przynieść spółce w tym roku około 7 mln zł oszczędności.

W 2007 r. Reporter wpadł w poważne tarapaty finansowe i przez nadmierną zagraniczną ekspansję i brak kontroli kosztów i jednolitej strategii miał 41 mln zł straty. Prognozy zarządu na koniec 2008 r. mówiły o 5 mln zł zysku netto i 200 mln zł przychodów ze sprzedaży.

— Sprzedaż w ubiegłym roku była niższa, niż zakładaliśmy, a o wyniku na razie nie chcę mówić, by nie powtórzyć pomyłki Monnari, które najpierw zapowiedziało, że miało 3 mln zł zysku, po czym przerodziło się to w 30 mln zł straty — mówi Marcin Juzoń.

Pod koniec ubiegłego roku zarząd zapewniał, że Reporter wyjdzie na plus, wczoraj prezes nie chciał potwierdzić tej informacji.

— O wyniku netto opowiemy w połowie maja, po audycie — mówi Marcin Juzoń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Brzózka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu