Reprezentantka Izraela wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji

  • PAP
opublikowano: 13-05-2018, 08:00
aktualizacja: 13-05-2018, 08:01

Reprezentantka Izraela Netta Barzilai wygrała w sobotę 63. Konkurs Piosenki Eurowizji w Lizbonie żywiołowym tańcem i piosenką zatytułowanym "Toy" (Zabawka). nawiązującym do feministycznego ruchu "MeToo#" będącym protestem przeciwko seksualnemu wykorzystywaniu kobiet.

"Następnym razem w Jerozolimie !" - krzyknęła rozpromieniona Barzilai po ogłoszeniu werdyktu jury. "Jestem taka szczęśliwa ! Dziękuję za akceptację różnic między nami. Dziękuję za uczczenie różnorodności"- dodała.

Netta Barzilai, reprezentantka Izraela, wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie
Zobacz więcej

Netta Barzilai, reprezentantka Izraela, wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie fot. Vyacheslav Prokofyev/TASS/Forum

Swym zwycięstwem, już czwartym dla Izraela w historii konkursów Eurowizji, Barzilai zapewniła, że Izrael będzie gospodarzem kolejnej edycji konkursu.

Izraelska artystka pokonała ostatecznie drugą w klasyfikacji reprezentantkę Cypru Eleni Foureirę, która wykonała utrzymany w stylu latynoamerykańskim utwór "Fuego". Trzecie miejsce zajął reprezentant Austrii Cesar Sampson z piosenką "Nobody but You". Reprezentantki Izraela i Cypru już od pewnego czasu były zdecydowanymi faworytkami konkursu.

W konkursie, który tym razem odbywał się w stolicy Portugalii - Lizbonie i był oglądany przez ok. 200 mln ludzi na całym świecie, startowali reprezentanci 42 krajów, w tym Polski.

Portugalia uzyskała prawo organizacji konkursu ponieważ jej reprezentant Salvador Sobrai zwyciężył w poprzedniej edycji konkursu pełną zadumy i melancholii balladą "Amar pelos Dois".

Sobrai w ub. tygodniu skrytykował zwycięski utwór "Toy" określając go jako "okropną muzykę". Podkreślił, że w konkursie piosenkarskim należy kłaść nacisk na muzykę, a nie na spektakl. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu