Resort finansów chce ułatwień dla kontroli skarbowej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-01-2006, 16:17

Do usprawnienia działalności organów podatkowych, w tym - do łatwiejszej kontroli dużych firm - ma doprowadzić proponowana przez rząd zmiana Ordynacji podatkowej i ustawy o kontroli skarbowej - wyjaśnił we wtorek w Sejmie wiceminister finansów Paweł Banaś.

Do usprawnienia działalności organów podatkowych, w tym - do łatwiejszej kontroli dużych firm - ma doprowadzić proponowana przez rząd zmiana Ordynacji podatkowej i ustawy o kontroli skarbowej - wyjaśnił we wtorek w Sejmie wiceminister finansów Paweł Banaś.

    Banaś poinformował, że zmiana polega m.in. na skreśleniu art. 13a ustawy o kontroli skarbowej. Przepis ten ogranicza dostęp kontroli skarbowej do dużych podmiotów gospodarczych tak, że kontrolę może zarządzić wyłącznie Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej na wniosek urzędu skarbowego obsługującego daną dużą firmę.

    Druga zmiana ma polegać na przywróceniu brzmienia art. 181 Ordynacji podatkowej sprzed nowelizacji z czerwca 2005 r. Chodzi o to, że ubiegłoroczna nowelizacja nakazała kontroli skarbowej, korzystającej z dowodów zgromadzonych w innych postępowaniach, by powoływała się na dowody z postępowań zakończonych prawomocnym wyrokiem. Zdaniem resortu finansów, przedłuża to postępowanie i zwiększa koszty kontroli.

    Po pierwszym czytaniu projekt ustawy trafi teraz do sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

    Banaś wyjaśniał, że zmiany w ustawach są tylko korektą rozwiązań i mają przyczynić się do walki z przestępczością gospodarczą.

    Dodał, że obecnie rozpoczęcie kontroli skarbowej w dużej firmie wymaga posiadania "udokumentowanej wiedzy o nieprawidłowościach" i w rezultacie kontrola skarbowa "zwróciła się w kierunku małych i średnich firm". W rezultacie, o ile w 2003 r., gdy nie było ograniczeń kontroli, kontrola skarbowa ustaliła uszczuplenia podatkowe w wysokości ponad 4,8 mld zł, to już w 2004 r., po wprowadzeniu ograniczeń - tylko ponad 2,5 mld zł.

    Banaś przyznał, że zmiana zasad kontroli "doprowadzi do częstszej obecności kontroli skarbowej w dużych podmiotach".     W odniesieniu do proponowanych zmian w Ordynacji podatkowej Banaś wyjaśniał, że odwoływanie się kontroli skarbowej jedynie do dowodów zgromadzonych w postępowaniach prawomocnie zakończonych przedłuża kontrole w trudnych sprawach na wiele lat. Wskazywał na przypadki mafii paliwowych czy nielegalnego handlu alkoholem jako te, w których pomogłaby zmiana przepisów. Jego zdaniem, zmiana zmniejszyłaby też koszty kontroli.

    Banaś dodał, że w MF toczą się postępowania wyjaśniające przypadki, w których nadużyto uprawnień kontrolerów, a osoby, które zawiniły "poniosą jakieś konsekwencje". Nie określił jednak jakie. Powtórzył swoją wcześniejszą wypowiedź w Sejmie (z 14 stycznia - PAP), że resort finansów przygotowuje "białą księgę" dotyczącą Romana Kluski, w którego przypadku zarzuty kontroli skarbowej były nadużyciem.

    Maria Pasło-Wiśniewska (PO) i Stanisław Stec (SLD) pytali o brak konsultacji z organizacjami pracodawców (organizacje te twierdziły, że konsultacje te nie miały miejsca). Banaś przyznał, że rząd pracował w trybie pilnym, jednak projekt wysłał "elektronicznie" pracodawcom. Zapewniał, że zmiany nie wprowadzają nowych rozwiązań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane