Resort finansów chce wydłużyć zapadalność długu zagranicznego

Polska Agencja Prasowa SA
08-07-2005, 14:30

Ministerstwo Finansów chce wydłużyć zapadalność długu zagranicznego i w tym celu może przeprowadzać jeszcze emisje zagraniczne o terminie zapadalności 50 lat lub nawet więcej - powiedział w piątek dziennikarzom minister finansów Mirosław Gronicki.

Ministerstwo Finansów chce wydłużyć zapadalność długu zagranicznego i w tym celu może przeprowadzać jeszcze emisje zagraniczne o terminie zapadalności 50 lat lub nawet więcej - powiedział w piątek dziennikarzom minister finansów Mirosław Gronicki.

    "Myśleliśmy o większej kwocie, ale chcieliśmy zobaczyć jak przyjmie ją rynek. Teraz jest szansa, żeby w najbliższym czasie, ale już raczej nie w tym roku, całą operację powtórzyć, w ofercie bardziej otwartej i na większą skalę" - powiedział Gronicki.

     Polska uplasowała w środę w trybie private placement 50-letnie euroobligacje o wartości 500 mln euro.

    Papiery, które Polska sprzedała, mają datę zapadalności 20 lipca 2055 roku. Kupon obligacji wynosi 4,25 proc. Termin płatności przypada 20 lipca tego roku.

    "To nie jest koniec. Myślę, że mamy szanse na jeszcze dłuższe terminy zapadalności" - powiedział Gronicki. Dodał, że pod koniec sierpnia MF opublikuje nową strategię zarządzania długiem. "Kolejne emisje zagraniczne będą się opierały raczej na dłuższych, niż na krótszych okresach zapadalności. Naszym celem jest wydłużanie zapadalności długu" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Resort finansów chce wydłużyć zapadalność długu zagranicznego