Resort finansów przeprasza Romana Kluskę

(Tadeusz Stasiuk)
07-12-2006, 17:54

Wiceminister finansów, GIKS Paweł Banaś przeprosił byłego prezesa Optimusa za postępowanie organów kontroli skarbowej.

Wiceminister finansów, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Paweł Banaś przeprosił w czwartek na konferencji b. prezesa Optimusa Romana Kluskę w imieniu resortu finansów za postępowanie organów kontroli skarbowej w 2000 roku. Zdaniem Kluski przeprosiny ministerstwa są ważne, a sprawa jest istotna dla ogółu podatników.

W listopadzie 2000 roku prokuratura Okręgowa w Krakowie, działając na podstawie doniesienia Urzędu Kontroli Skarbowej, rozpoczęła śledztwo w sprawie domniemanych uszczupleń podatkowych na kwotę co najmniej 8,5 mln zł, dokonanych przez zarząd Optiums SA na szkodę Skarbu Państwa. Nieco wcześniej, w grudniu 1999 r, takie samo śledztwo objęło zarząd JTT Computers.

W przypadku Optimusa winą za uszczuplenia obarczono byłego już prezesa zarządu firmy, Romana Kluskę, który w lipcu 2002 został zatrzymany na 48 godzin jako podejrzany i zwolniony dopiero po wpłaceniu kaucji, wynoszącej 8 mln zł.

Sprawy przeciwko zarządom obu firm umorzono w końcu 2003 i w 2004 roku wobec "niestwierdzenia przestępstw".

W październiku ub. roku sąd przyznał Romanowi Klusce 5 tys. zł odszkodowania za zatrzymanie i uznał, że odszkodowanie za stosowanie poręczenia majątkowego mu się nie należy. Od tego wyroku odwołał się prokurator i Kluska. Sąd Apelacyjny podzielił argumenty obrony i uznał, że zatrzymanie biznesmena było niesłuszne.

W październiku 2006 fundusz MCI Management wniósł w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu pozew przeciwko Skarbowi Państwa o zapłatę 38,5 mln zł z tytułu poniesionych strat oraz utraconych korzyści jako akcjonariusza spółki JTT Computers.

Optimus i JTT Computers korzystały w latach 1998-99 z możliwości odliczania cła i podatku VAT za komputery sprzedawane przez ich zagranicznych partnerów.

Według dokumentów przedstawionych przez resort finansów, zwolnienie od cła pomocy naukowych, aparatury pomiarowej i przyrządów naukowych przeznaczonych dla szkół i instytucji badawczych pojawiło się w Prawie celnym, uchwalonym w grudniu 1989 r. W ustawie z czerwca 1992 r. o podatku od towarów i usług dodano regulacje, które pozwalały firmom sprzedającym ten sprzęt ubieganie się o zwrot podatku VAT.

Według wiceministra Banasia, zwolnienia takie spełniały zadanie na początku lat 90. "ze względu na technologiczne zacofanie polskiej gospodarki".

"W 1996 roku zaistniały jednak przesłanki do zniesienia tych zwolnień, gdyż resort widział, iż nie działają one dobrze, np. uprzywilejowując firmy zachodnie kosztem polskich" - powiedział Banaś, dodając, że wtedy na zniesienie zwolnienia nie zgodziły się jednak inne resorty, jak resort zdrowia, kultury, transportu oraz Komitet Badań Naukowych.

Według wiceministra nie stwierdzono, aby za decyzjami podejmowanymi w resorcie finansów o zwolnieniach z cła i podatku oraz za regulacjami umożliwiającymi zwrot VAT "stało jakiekolwiek lobby lub były one podejmowanie w celu uzyskania jakichś korzyści".

"Resort po prostu nie dostrzegł momentu, w którym należało dokonać zmian rozporządzeń i regulacji ustawowych, co doprowadziło do takich nieszczęśliwych sytuacji jak sprawa Romana Kluski czy JTT. Za tę sprawę należą się Romanowi Klusce przeprosiny ze strony ministra finansów" - powiedział Banaś.

"Odczuwam satysfakcję. Cieszę się dlatego, że mam nadzieję, że to jest element procesu normalizacji sytuacji w resorcie finansów, że resort będzie starał się obiektywnie ściągać daniny, a nie realizować jakiejś dziwnej polityki, co w moim odczuciu miało miejsce" - powiedział w czwartek PAP Roman Kluska.

"Myślę, że jest to ważna sprawa dla ogółu podatników, aby tam gdzie jest czarne, urzędnicy skarbowi nie mówili, że jest białe i zasłaniając się jakąś procedurą, nie dopuszczali się niegodziwości" - dodał. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Resort finansów przeprasza Romana Kluskę