Resort finansów wierzy w siłę złotego?

Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
opublikowano: 08-12-2010, 16:59

Czynnik, który determinował w ostatnich godzinach zachowania się dolara, czyli wyraźny wzrost rentowności długoterminowych obligacji rządu USA, po tym, jak administracja prezydenta Obamy dogadała się z Kongresem ws. przedłużenia ulg podatkowych, zaczął pomału gasnąć.

W efekcie EUR/USD nie zdołał dzisiaj zejść poniżej ważnego wsparcia na 1,3180 i po południu pokonał opór na 1,3245. Mocno do góry poszedł także GBP/USD, który zbliżył się do linii trendu spadkowego przebiegającej w okolicach 1,5835. W efekcie, jeżeli chodzi o główne waluty to po południu dolar zyskał nieznacznie tylko wobec jena, a stracił wobec pozostałych. Do góry poszły notowania na nowojorskiej giełdzie, a także ceny surowców, zwłaszcza miedzi. Rynek otrzymał dzisiaj bardzo dobre dane z Niemiec – produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 2,9 proc. m/m. Pozytywne dane napłynęły także z Wielkiej Brytanii – indeks CBI obrazujący zamówienia w przemyśle wzrósł w grudniu z -15 pkt. do -3 pkt.

W kraju złoty tracił w pierwszych godzinach – kurs EUR/PLN wzrósł w okolice 4,0650, USD/PLN zbliżył się do 3,08, a CHF/PLN znalazł się powyżej 3,11. Niewykluczone, że taka reakcja rynku była wynikiem opublikowania przed południem informacji, iż NBP sprzedał 2-dniowe bony za 3,6 mld zł, co niektórzy wiążą z tym, że resort finansów wymienił cześć środków z Unii Europejskiej bezpośrednio w NBP. To może sugerować, że dla resortu finansów obecny poziom kursu złotego jest odpowiedni i nie widzi on konieczności interwencji w końcu grudnia. Tyle, że dzisiaj trudno jest przewidzieć, czy w międzyczasie nie pojawią się jakieś nowe i nieprzewidziane informacje ze strefy euro, które na powrót zachwieją rynkami i złotym… Pozostałymi powodami była słaba aukcja obligacji WZ0121 i IZ0823, co zniechęciło resort finansów do zorganizowania dodatkowego przetargu, a także wspomniany wcześniej test okolic 1,3180. Miał on miejsce chwilę po tym, jak rzecznik niemieckiego rządu odpowiadając  na zarzuty Jean-Claude Junckera (szefa Eurogrupy), który zarzucił Niemcom, iż z góry odrzucili założenia projektu emisji panaeuropejskich obligacji, przyznał, że nie tylko Niemcy uważają, że projekt ten jest niewykonalny z powodów prawnych i ekonomicznych. Sprawa ta będzie jeszcze wracać, gdyż widać, że brakuje jasnej koncepcji w jaki sposób ma wyglądać pomoc dla krajów strefy euro, które po 2013 r. będą potrzebować wsparcia finansowego. Po południu kanclerz Merkel przyznała, iż temat ten może zostać poruszony podczas szczytu Unii Europejskiej (16-17 grudnia). Po południu złoty nieco odrobił wcześniejsze straty – euro potaniało do 4,04 zł, dolar do 3,0550 zł,a frank powrócił poniżej 3,10 zł. Nie oznacza to jednak, że w kolejnych godzinach złoty znów się nie osłabi…

EUR/USD: Po południu udało się wybić powyżej oporu na 1,3242, co natychmiast doprowadziło do szybkiego testu kolejnego oporu 1,3280. Po godz. 16:00 rynek jednak powrócił poniżej 1,3242, co skłania do twierdzenia, iż trend spadkowy cały czas jest nadrzędny, a korekty wzrostowe można wykorzystywać jako okazję do „sprzedaży górek”. Układ techniczny nie wyklucza ponownego testu 1,3180 w ciągu najbliższych godzin. Jego złamanie będzie sygnałem do ruchu w stronę 1,3150.

Sporządził: Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

Polecane