Resort finansów wymienił na rynku 100 mln euro z pożyczki EBI

23-12-2003, 17:03

PAP: Ministerstwo Finansów wymieniło od końca zeszłego tygodnia na rynku blisko 100 mln euro pochodzących z kredytu udzielonego przez Europejski Bank Inwestycyjny - powiedział PAP naczelnik wydziału w departamencie polityki zagranicznej Ministerstwa Finansów Andrzej Ciopiński.

- Jest to prawie połowa planowanej kwoty, czyli około 100 mln euro – powiedział Ciopiński. Nie ujawnił jednak, czy do końca roku resort zakończy operację wymiany 200 mln euro.

Środki, które MF wymienia na rynku, pochodzą z kredytu wartego 500 mln euro, udzielonego Polsce przez Europejski Bank Inwestycyjny pod koniec listopada tego roku. Według pierwszych komunikatów MF, przez rynek miała przejść około połowa tych środków, a cała operacja miała zakończyć się jeszcze w tym roku.

Dyrektor departamentu polityki zagranicznej MF Jacek Tomorowicz powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla PAP, że resort uruchomił już 260 mln euro z przyznanej pożyczki. Według informacji uzyskanych w departamencie, na złote będzie wymienionych około 200 mln euro, reszta została ulokowana na rachunku walutowym rządu.

Druga część kredytu, 240 mln euro, zostanie uruchomiona w I kwartale 2004 roku. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów nie ujawniają, czy ta kwota także trafi na rynek.

Rozmówcy PAP mówią, że wymiana walut na złote poprzez rynek będzie dokonywana przez MF w zależności od jej opłacalności i potrzeb budżetowych i nie będzie to miało charakteru interwencji walutowych.

Cała operacja wymiany jest przeprowadzana w ratach, bo - jak mówił w ubiegłym tygodniu wiceminister finansów Ryszard Michalski - w ten sposób można uniknąć zachwiania kursem złotego.

Od końca ubiegłego tygodnia, kiedy resort rozpoczął operację wymiany, kurs złotego do euro jest stabilny. Podczas wtorkowych notowań po południu euro było wyceniane na 4,647 zł w porównaniu z 4,645 zł na piątkowym zamknięciu.

Polska zaciągnęła dwa kredyty w EBI, oba po 500 mln euro. Pierwszy, którego część już wymieniono na złote, jest przeznaczony na refinansowanie wydatków inwestycyjnych poniesionych przez budżet. Drugi jest związany ze współfinansowaniem funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.

Według Tomorowicza, w I kwartale 2004 roku zostanie uruchomiona pierwsza transza z drugiego kredytu o wartości 100 mln euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Resort finansów wymienił na rynku 100 mln euro z pożyczki EBI