Resort gospodarki: tegoroczny wzrost nieznacznie przekroczy 3 proc.

PAP
18-08-2010, 17:45

Dynamika PKB powinna być zbliżona do  odnotowanej w pierwszej połowie roku, nieznacznie przekraczając 3 proc. - prognozują analitycy resortu gospodarki w przesłanym PAP komentarzu do środowych danych GUS o produkcji przemysłowej w lipcu.

W środę Główny Urząd Statystyczny poinformował, że produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 10,3 proc., licząc w ujęciu rocznym (po wzroście o 14,3 proc. w czerwcu 2010), a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 6,1 proc. Liczona rok do roku produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w lipcu o 11,3 proc., a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,3 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w lipcu, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 12 proc., natomiast w porównaniu z czerwcem 2010 roku spadła o 4,3 proc.

Ministerstwo Gospodarki napisało w przesłanym PAP komunikacie, że analitycy resortu oczekiwali dynamiki produkcji zbliżonej do poziomu 11 proc., a w sierpniu 2010 r. spodziewają się wzrostu produkcji na poziomie 14 proc.

"Wynik produkcji wskazuje na kontynuację ożywienia w sektorze przemysłowym. Wysoka dynamika sprzedaży działów produkujących na eksport potwierdza ich (analityków MG - PAP) oczekiwania, iż eksport w miesiącach lipiec-wrzesień 2010 r. powinien korzystnie wpływać na wzrost gospodarczy w Polsce" - poinformował resort.

W całym trzecim kwartale 2010 r. ministerstwo spodziewa się wzrostu produkcji przemysłowej o 12 proc. Według MG dane dotyczące lipcowej produkcji pozwalają optymistycznie oceniać perspektywy wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale 2010. "Dynamika PKB powinna być zbliżona do odnotowanej w pierwszej połowie roku, nieznacznie przekraczając 3 proc." - podkreślono.

W informacji z resortu gospodarki napisano, że w lipcu 2010 r. 25 spośród 34 działów przemysłu odnotowało wzrost. W produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych sprzedaż wzrosła o 54,6 proc., a w dziale chemikaliów i wyrobów chemicznych wzrost wyniósł prawie 35 proc.

Największy spadek dotknął produkcję mebli, o 7,7 proc. Wolniej rosła sprzedaż produkcji budowlano-montażowej, o 0,8 proc. względem lipca 2009. Wzrost odnotowały te przedsiębiorstwa, których podstawowym rodzajem działalności są specjalistyczne roboty budowlane oraz wznoszenie obiektów inżynierii lądowej i wodnej.

"Przyczyną wahań sprzedaży w sektorze są czynniki pogodowe, a sierpniowe dane także mogą być obciążone ich wpływem" - wyjaśniają analitycy MG. Dodali, że wzrost cen produkcji sprzedanej przemysłu w lipcu wyniósł w ujęciu rocznym 3,9 proc. i 0,3 proc. w porównaniu z czerwcem 2010. W pierwszych siedmiu miesiącach 2010 r. ceny w przetwórstwie przemysłowym spadły o 1,1 proc., względem analogicznego okresu 2009 r. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Resort gospodarki: tegoroczny wzrost nieznacznie przekroczy 3 proc.