Resort handlu Chin zapowiada negocjacje gospodarcze z USA

  • PAP
opublikowano: 24-01-2019, 19:19

Podczas zaplanowanej na przyszły tydzień wizyty wicepremiera ChRL Liu He w USA obie strony przeprowadzą dyskusje na tematy gospodarcze i handlowe – oświadczył w czwartek rzecznik chińskiego ministerstwa handlu Gao Feng.

Na cotygodniowej konferencji prasowej w Pekinie rzecznik zaprzeczył doniesieniom, że strona amerykańska zerwała negocjacje. Dodał, że urzędnicy obu krajów utrzymują bliskie kontakty i komunikują się ze sobą w sprawie szczegółów związanych z wizytą, zaplanowaną na 30-31 stycznia.

„W czasie zbliżających się rozmów wysokiego szczebla obie strony będą w dalszym ciągu prowadzić negocjacje na tematy gospodarcze i handlowe pozostające w sferze zainteresowań obu państw ” - oświadczył Gao.

W ramach toczonego od miesięcy sporu handlowego Chiny i USA ocliły już wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie. W grudniu na spotkaniu w Buenos Aires prezydent USA Donald Trump i przywódca ChRL Xi Jinping uzgodnili jednak trzymiesięczne „zawieszenie broni” i zapowiedzieli dalsze negocjacje.

Trump zarzuca Chinom nieuczciwe praktyki handlowe i grozi zwiększeniem karych ceł na chińskie towary warte 200 mld dolarów rocznie z obecnych 10 do 25 proc., jeśli całościowe porozumienie handlowe nie zostanie zawarte do 2 marca.

Prezydent USA zarzuca Pekinowi m.in. wymuszanie transferu technologii od działających w Chinach amerykańskich firm oraz brak wzajemności w barierach rynkowych. Chińskie władze zaprzeczają tym oskarżeniom i zarzucają Trumpowi protekcjonizm handlowy.

W środę doradca gospodarczy Białego Domu Kevin Hassett ocenił, że USA i Chiny mogą osiągnąć porozumienie do 1 marca. Optymizm w tej sprawie wyrażał również prezydent Trump.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy