Resort infrastruktury ma pomysł na przekazanie 550 mln zł kolei

25-02-2004, 18:24

PAP: Ministerstwo Infrastruktury ma pomysł na przekazanie z tegorocznego budżetu państwa 550 mln zł dla kolejowych przewozów regionalnych. Potrzebna będzie jednak nowelizacja ustawy o restrukturyzacji PKP - powiedział w środę w Warszawie dziennikarzom wiceminister infrastruktury Maciej Leśny.

"Chcielibyśmy zastrzec (w projekcie nowelizacji ustawy o komercjalizacji, prywatyzacji i restrukturyzacji PKP), że

przekazane pieniądze zostaną użyte zgodnie z intencją ustawodawcy. Mamy świadomość, że przy zadłużeniu PKP Przewozy Regionalne na ponad 1,2 mld zł mogłaby być pokusa użycia tych pieniędzy w inny sposób" - powiedział Leśny.

Wyjaśnił, że do tej pory pieniądze z budżetu nie zostały przekazane do przewozów regionalnych, bo taką możliwość

zlikwidowała obowiązująca od 1 stycznia ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jeszcze w ub. roku pieniądze z budżetu otrzymywali wojewodowie, którzy przekazywali je na konkretny cel. Ustawa o dochodach samorządów zlikwidowała taką możliwość.

Leśny powiedział, że ustawa może być znowelizowana wówczas, kiedy będzie wiadomo, ile autobusów szynowych polscy producenci są w stanie wyprodukować w tym roku. Wtedy pozostałą część kwoty będzie można rozdysponować "tak, by przyniosła jak największą korzyść dla przewozów regionalnych". Przypomniał, że pieniądze mają być przeznaczone na zakup autobusów szynowych oraz na zakup lub remonty elektrycznych zestawów trakcyjnych.

"Najważniejsze jest ustalenie, ile autobusów szynowych polscy producenci są w stanie wyprodukować do końca tego roku albo w takiej perspektywie, byśmy mogli za nie zgodnie z prawem zapłacić. Nie ma możliwości zapłaty z góry i oczekiwania na ich dostarczenie np. w przyszłym roku" - mówił Leśny.

Z jego rozeznania wynika, iż w tym roku może być wyprodukowanych około 20 autobusów szynowych. Zapewnił, że firmy deklarują gotowość zwiększenia tej produkcji w następnych latach. Byłaby ona później finansowana z innych źródeł, m.in. z funduszy Unii Europejskiej.

Środki dla przewozów kolejowych nie były ujęte w projekcie budżetu na 2004 rok, a zostały do niej wpisane w ostatniej chwili. W głosowaniu nad ustawą budżetową 23 stycznia br. posłowie zdecydowali o przyznaniu 550 mln zł dotacji dla przewozów kolejowych po trwających ponad dwa miesiące kolejarskich protestach oraz groźbach o strajku generalnym na kolei.

Leśny tłumaczył w środę, że zapis sejmowy okazał się nieprecyzyjny, bo nie podawał, komu i co ma być sfinansowane. "Są przynajmniej trzy byty, które nazywają się regionalne przewozy kolejowe. Jest to spółka, po drugie jest to czynność wykonywana na zlecenie samorządów i po trzecie samorządy mają w swoich zadaniach taką dotację" - wyjaśnił. Stąd potrzeba nowelizacji ustawy o restrukturyzacji PKP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Resort infrastruktury ma pomysł na przekazanie 550 mln zł kolei